RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Joe Biden fake newsem o Polsce. Zdecydowana odpowiedź ambasady w USA

W sondażach topnieje przewaga Joe Bidena nad Donaldem Trumpem (fot. Drew Angerer/Getty Images)
W sondażach topnieje przewaga Joe Bidena nad Donaldem Trumpem (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Stwierdzenie w tweecie wiceprezydenta Joe Bidena opiera się na niedokładnych medialnych informacjach, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne „strefy wolne od LGBT” – czytamy w stanowisku polskiej ambasady w USA opublikowanym na Twitterze. To odpowiedź na wpis kandydata Demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich, który – odnosząc się do Polski – stwierdził, że „prawa LGBTQ+ to prawa człowieka; nie ma miejsca na »strefy wolne od LGBT«”.

Znany aktywista LGBT i kandydatka Lewicy na RPO na liście stypendystów Fundacji Obamy

Znany z rozwieszania tabliczek „Strefa wolna od LGBT” aktywista Bart Staszewski oraz Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą Lewica starała się uczynić...

zobacz więcej

Nieprawdziwa narracja o istnieniu rzekomych „stref wolnych od LGBT” została rozpowszechniona przez rodzimych polityków opozycji, głównie na forum Parlamentu Europejskiego. W minionym tygodniu do sprawy odniosła się też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: „Chcę postawić sprawę jasno: strefy wolne od LGBT to strefy wolne od wartości humanistycznych. Nie ma dla nich miejsca w naszej UE”.

Na podstawie tej wypowiedzi w poniedziałek głos zabrał Joe Biden, były wiceprezydent USA i aktualny kontrkandydat Donalda Trumpa z ramienia Demokratów.

„Powiem jasno. Prawa LGBTQ+ to prawa człowieka, a strefy »wolne od LGBT« nie mają miejsca w UE ani na całym świecie” – napisał, linkując do publikacji o takich strefach w Polsce.

Jego konto na Twitterze obserwuje w niemal 10 mln internautów, więc informacja o rzekomej nietolerancji wobec mniejszości seksualnych w Polsce szybko rozprzestrzeniła się w sieci.

Na jego wpis zareagowała polska ambasada w USA, także na Twitterze. „Stwierdzenie w tweecie wiceprezydenta Joe Bidena opiera się na niedokładnych informacjach medialnych, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne »strefy wolne od LGBT«” – podkreślono w stanowisku. Dyplomaci wskazują, że „polski rząd przywiązuje dużą wagę do praworządności, równych praw i integracji społecznej”, a „w naszych społeczeństwach nie ma miejsca na dyskryminację”. – Takie strefy w naszym kraju nie istnieją. To kłamliwe informacje rozpowszechniane na świecie przez naszym rodzimych lewicowych aktywistów. Trzeba to prostować i odkłamywać – mówił w poniedziałek portalowi tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, zapowiadając, że resort podejmie decyzję w sprawie odpowiedzi na słowa Bidena.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej