RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzisiejsi seniorzy są „młodsi” niż ich rówieśnicy z przeszłości

To wynik zmian w stylu życia (fot. Shutterstock/Prostock-studio)

Żyjący dzisiaj seniorzy są w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed 20-30 lat. To wynik zmian w stylu życia – m.in. lepszej opieki zdrowotnej i edukacji – informują naukowcy z Finlandii.

Ellen DeGeneres zmusiła Mariah Carey do wyjawienia, że jest w ciąży

Słynna amerykańska prezenterka telewizyjna znów znalazła się w ogniu krytyki. Do oskarżeń o to, że na planie jej show dyskryminowano czarnoskórych...

zobacz więcej

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Jyväskylä porównali fizyczne i intelektualne możliwości żyjących dzisiaj osób w wieku 75-80 lat z ich rówieśnikami z lat 90.

– Pomiary różnych zdolności wskazują, jak starsi ludzie radzą sobie w codziennym życiu – i jednocześnie wskazują na wiek funkcjonalny – wyjaśnia główna autorka badania prof. Taina Rantanen.

Siła mięśni, tempo chodzenia, czas reakcji, zdolności werbalne, myślenie i pamięć robocza dzisiejszych seniorów okazały się być na znacznie wyższym poziomie, niż u ich poprzedników.

Różnic nie wykazały jednak badania wydolności płuc.

Wyniki tych badań pozwalają więc sądzić, że większej średniej długości życia towarzyszy dzisiaj podwyższona liczba lat przeżytych przy dobrej sprawności.

– Większa aktywność fizyczna i większe rozmiary ciała tłumaczą poprawę dotyczącą prędkości chodzenia i siły mięśni w grupie urodzonej nieco później. Jednocześnie najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za różnice w zdolnościach poznawczych była dłuższa edukacja – dodaje uczestnicząca w projekcie Kaisa Koivunen.

Alec Baldwin i jego żona Hilaria przywitali na świecie piąte dziecko

„Nie moglibyśmy być szczęśliwsi” – napisała na swoim istagramowym profilu 36-letnia żona aktora. Jednocześnie zaznaczyła, że kwestia imienia nie...

zobacz więcej

Naukowcy zwracają uwagę na wyraźne zmiany, jakie zaszły w ciągu dwóch, trzech dekad. Wymieniają m.in. poprawę żywienia i higieny, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz lepsze warunki pracy.

– To badanie unikatowe, gdyż tylko kilka projektów badawczych na świecie porównało możliwości ludzi w tym samym wieku, żyjących w różnych czasach – podkreśla uwagę prof. Rantanen.

Według naukowców trzeba zmienić podejście do starzenia się.

– Nasze rozumienie podeszłego wieku jest przestarzałe. Z punktu widzenia naukowców zajmujących się zawodowo starzeniem można powiedzieć, lat „przybywa” przede wszystkim do wieku średniego, a nie do końcówki życia – tłumaczy liderka projektu.

– Zwiększenie długości życia oznacza więcej lat przeżytych w zdrowiu. Jednocześnie jednak ostatnie lata życia obejmują późniejszy wiek z rosnącą potrzebą opieki. W starzejącej się populacji zachodzą więc jednocześnie dwie zmiany: utrzymanie zdrowia do starszego wieku i wzrost liczby bardzo starych ludzi, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia naukowiec.

źródło:

Zobacz więcej