RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bankomaty i paczkomaty już bez pozwolenia na budowę

Nowelizacja zlikwidowała konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów (fot. Pixabay)

W życie weszło nowe Prawo budowlane. „Gazeta Polska Codziennie” wskazuje, że efektem zmian ma być wzrost liczby oddawanych mieszkań dzięki prostszemu i szybszemu procesowi inwestycyjnemu w budownictwie. Zniknąć mają absurdy, jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń.

Maląg: Udało się uratować ponad 6 mln miejsc pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w poniedziałek w Rzeszowie, że dzięki działaniom rządu udało się uratować...

zobacz więcej

Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo, uprościć formalności i legalizację starych samowoli budowlanych, a także wprowadzają kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Działania te mają zapewnić większą stabilność działań inwestora.

Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. „Będą sprzyjać szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar” – informuje resort.

„Dzięki temu mieszkania i domy będą trafiać do obywateli w krótszym czasie” – podkreśla wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Według wiceszefa resortu Roberta Nowickiego nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy.

„Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi około 35 proc. całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych” – zaznacza Nowicki.

źródło:
Zobacz więcej