RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Masakra kibiców walk kogutów

Kolumbia była areną trwającej przeszło pół wieku wojny domowej (fot. Wiki 3.0/David Maiolo)

Co najmniej 10 osób zginęło w Kolumbii w ciągu ostatniego weekendu, w dwóch atakach przeprowadzonych przez niezidentyfikowane uzbrojone grupy w sąsiadujących ze sobą stanach Narino i Cauca. Władze podejrzewają komunistyczną partyzantkę.

Republika kokainowa

„Plata o plomo” – srebro albo ołów. To ponure hasło jest ulubioną przepustką karteli narkotykowych do korumpowania funkcjonariuszy i urzędników...

zobacz więcej

W pierwszym ataku z nich ciała czterech zastrzelonych osób znaleziono na tropikalnych bagnach. W drugim uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do widzów odbywających się walk kogutów zabijając sześć osób.

W obu przypadkach miejscowe władze podejrzewają o ataki niedobitki partyzantów FARC – Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii, które nie złożyły broni po podpisaniu traktatu pokojowego i zawieszeniu broni w 2016 roku kończącego trwającą przeszło pół wieku wojnę domową.

Kolumbijski Instytut Badań nad Pokojowym Rozwojem szacuje, że w tym roku doszło już do ponad 60 masakr ludności na terenie kraju. Nasiliły się one w ostatnich miesiącach. Ich sprawcami są rebelianci FARC oraz handlarze narkotyków.

źródło:
Zobacz więcej