RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Politruk – instytucja znana z czasów stalinowskich – wraca do rosyjskiej armii

Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na postępujący proces militaryzacji życia społecznego (fot. Reuters/Maxim Shemetov)

Do rosyjskiej armii i jednostek zmilitaryzowanych wracają oficerowie polityczni. Jak napisała agencja TASS, w strukturach siłowych zostanie przywrócona instytucja „wojskowego politruka”. Dekrety w tej sprawie podpisał prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosyjski politolog: Putin może wysłać wojska w każdej chwili

„Decyzja o wysłaniu rosyjskich wojsk na Białoruś może zapaść w każdej chwili” - ostrzega rosyjski politolog Leonid Gozman, który swą opinię...

zobacz więcej

Na podstawie dekretów prezydenta przy Ministerstwie Obrony powstanie Główny Zarząd Wojskowo-Polityczny, natomiast w Rosyjskiej Gwardii Narodowej do poszczególnych oddziałów zostaną przydzieleni oficerowie polityczni.

Szef Rosgwardii Wiktor Zołotow już w marcu informował, że w jego resorcie zostaną utworzone organy polityczne, które będą odpowiedzialne za edukację moralno – psychologiczną żołnierzy. Natomiast resort obrony podał, że Główny Zarząd Wojskowo-Polityczny będzie dbał o odpowiednie formowanie przekonań żołnierzy.

Zdaniem rosyjskich komentatorów niezależnych tego typu działania wpisują się ogólny kontekst ideologizacji życia społeczno-politycznego w Rosji według jednego modelu ustalonego przez Kreml.

Rosyjska opozycja krytykuje upolitycznienie wojska i gwardii narodowej. Obrońcy praw człowieka zwracają również uwagę na postępujący w Rosji proces militaryzacji życia społecznego.

źródło:
Zobacz więcej