RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trzaskowski zapowiada złożenie zawiadomienia ws. sprzedaży działki

Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)

Podjąłem decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. sprzedaży działki na Kamionku z 2016 roku – poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stołeczne Biuro Gospodarowania Nieruchomościami sprzedało w 2016 r. deweloperowi za 38 mln zł Błonia Elekcyjne na Kamionku.

Orlen wysłał pisma przedprocesowe Trzaskowskiemu. Mamy odpowiedź ratusza

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że nie we wszystkich mediach, które cytowały niezgodną z prawdą wypowiedź Rafała Trzaskowskiego,...

zobacz więcej

Działka przy ul. Stanisława Augusta, stanowiąca teren zielony, liczy 22 tys. 500 mkw. Sprzedana działka w 80 proc. jest objęta ochroną konserwatorską z racji wpisu do rejestru zabytków. Dlatego przed sprzedażą miejscy urzędnicy powinni uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak się jednak nie stało.

„Podjąłem decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w trybie interesu społecznego i przekazaniu dokumentów, w tym wszystkich opinii prawnych dot. sprzedaży działki na Kamionku z 2016 r. z prośbą o zbadanie sprawy i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości” - przekazał prezydent stolicy na swoim Twitterze.

Również w poniedziałek ruch Miasto Jest Nasze (MJN) poinformował, że złoży w tym tygodniu zawiadomienie do prokuratury w sprawie nielegalnej sprzedaży zabytkowych Błoni Elekcyjnych. – Postanowiliśmy złożyć zawiadomienie po raz kolejny, po tym, jak miasto, po batalii prawnej, którą wygraliśmy, musiało udostępnić nam dokumenty związane z transakcją – wyjaśniła w poniedziałek Marta Marczak rzeczniczka MJN.

Party Trzaskowskiego, dolary Nowaka, optymizm Macierewicza

Najpoważniejszy od lat kryzys w koalicji rządzącej nastąpił po… pasmie sukcesów, jakimi były zwycięstwa w wyborach samorządowych, europejskich,...

zobacz więcej

W 2017 r. MJN ujawniło sprawę sprzedaży Błoni. Po wielu informacjach medialnych na ten temat miasto zleciło opracowanie pogłębionej analizy prawnej na temat legalności sprzedaży działki.

Ruch wystąpił do ratusza o jej ujawnienie. Jednak miasto odmówiło. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywistom i nakazał ujawnienie ekspertyzy. Jednak od tego wyroku Rafał Trzaskowski wniósł kasację. Kolejne korzystne orzeczenie dla MJN wydał w maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny.

Z uzyskanych na mocy orzeczenia NSA ekspertyz wynika, że przy sprzedaży zabytkowego terenu wymagana była zgoda konserwatora zabytków, a urzędnicy o nią nie wystąpili.

Jak alarmowali ostatnio warszawscy społecznicy i środowiska filmowe, legendarne warszawskie kino „Atlantic” może zostać wyburzone i zastąpione wieżowcem. To jedno z ostatnich, historycznych kin w stolicy, które nie zostało jeszcze sprzedane deweloperom i zamienione w dochodową inwestycję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej