RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Polska walczy o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi

Tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty poświęconej 75. rocznicy powstania ONZ.

Prezydent weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która z powodu pandemii koronawirusa będzie miała...

zobacz więcej

W związku z pandemią koronawirusa podczas tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz towarzyszących mu debat uczestnicy dyskusji, szefowie państw i rządów, ministrowie i wiceministrowie mogli nagrać swoje wystąpienia; są one odtwarzane na sali obrad po krótkim wprowadzeniu przez fizycznie obecnego tam przedstawiciela danego kraju przy ONZ.

W poniedziałek odbywa się debata z okazji 75. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której bierze udział prezydent RP.

Prezydent przypomniał, że II wojna światowa rozpoczęła się od agresji Niemiec i ZSRR na Polskę.

– Polska podzielona pomiędzy agresorów nigdy się nie poddała. Jej żołnierze walczyli od pierwszego do ostatniego dnia w tym najokrutniejszym w historii świata konflikcie, na wszystkich jego frontach – mówił, dodając, że zakończenie II wojny nie oznaczało dla Polski wolności.

– Tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak samo przez ostatnie 75 lat dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach ONZ – dodawał.

– Za główne przesłanie naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ uważamy ideę „pokój przez prawo”, która przecież tak głęboko wpisana jest w akt założycielski organizacji. To z inicjatywy Polski oraz Wielkiej Brytanii 20 czerwca 2019 r. Rada Bezpieczeństwa jednogłośnie przyjęła pierwszą w historii rezolucję dotyczącą osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych. Podobnie z inicjatywy Polski w maju ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło międzynarodowy dzień upamiętniający ofiary przemocy na tle religijnym – mówił.

Andrzej Duda pisze do ONZ ws. Białorusi. „Pierwszy list na tak szeroką skalę”

Prezydent Andrzej Duda skieruje w środę list do członków Rady Praw Człowieka ONZ z apelem, żeby nie być obojętnym na sytuację na Białorusi –...

zobacz więcej

Jak dodawał, Polska „we wszystkich aktywnościach na forum ONZ kieruje się zasadą, że tylko stosunki międzynarodowe oparte o pryncypia i normy prawa międzynarodowego mogą przynieść światu pokój, a prawo powinno być nie tylko przestrzegane, ale wciąż udoskonalane”.

Prezydent wspominał też o uczestnictwie Polski w misjach pokojowych ONZ.

– Jestem dumny, że od listopada 2019 r. 250-osobowy polski kontyngent wznowił swój udział w misji pokojowe UNIFIL w Libanie. Powrót do misji pokojowych, jak również działania na forum ONZ, stanowią bezpośredni wkład Polski na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa – stwierdził.

– Wierzymy, że współpraca, wspólnota wolnych i równych narodów, a nie konfrontacja, imperializm i koncert mocarstw są nadzieją dla świata – mówił.

źródło:
Zobacz więcej