RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PO: Na pewno skorzystamy z możliwości skrócenia kadencji Sejmu

Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw nowelizacji opowiedziało się 38 posłów z klubu PiS (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale jeśli pojawi się przestrzeń do tego, aby skrócić kadencję Sejmu, na pewno z niej skorzystamy – mówili w poniedziałek politycy Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek o godz. 20 zbiera się zarząd PO, by omówić wyniki konsultacji politycznych, jakie w weekend prowadził lider PO Borys Budka.

Kto z kim przeciwko PiS? Są deklaracje KO i Lewicy: z nimi nie rozmawiamy [WIDEO]

Po burzliwym głosowaniu nad „ustawą futerkową”, które wywołało kryzys wewnątrz koalicji rządzącej, pojawiają się pytania o przyszłość rządu...

zobacz więcej

– Przewodniczący Borys Budka zwołał zarząd Platformy Obywatelskiej, żeby przeanalizować obecną sytuację polityczną w Polsce. Mamy do czynienia z kryzysem politycznym, rząd traci większość, Platforma Obywatelska jako największa partia opozycyjna musi być przygotowana do reakcji na tę sytuację – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Dodał, że sytuacja polityczna będzie się zmieniać, więc „konieczne było uzgodnienie taktyki na najbliższe dni”. – Musimy być przygotowani na różne ewentualności, zarówno na poszukiwanie większości parlamentarnej, jak i na przedterminowe wybory – zaznaczył Grabiec.

Także sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński zapewniał, że Platforma zrobi wszystko, aby „skrócić męki tego beznadziejnego rządu”.

– Jeżeli będzie przestrzeń do tego, aby doprowadzić do skrócenia kadencji Sejmu, na pewno z tej przestrzeni skorzystamy. Na dziś jednak wydaje się, że jest to rozgrywka w obozie władzy, której celem jest indywidualnie (minister sprawiedliwości, PG) Zbigniew Ziobro, a Kaczyński ma cały czas pełną dominację nad obozem prawicy – powiedział.

Budka: Oczekujemy od Kaczyńskiego deklaracji, czy odda nam Polskę

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych...

zobacz więcej

– Jedno jest pewne, racją stanu Polski i całej opozycji jest odsunięcie PiS od władzy, jeśli pojawi się tego typu możliwość, na pewno z niej skorzystamy – dodał Kierwiński.

Doprecyzował, że „chodzi o odsunięcie od władzy poprzez przyspieszone wybory”, a nie o tworzenie przez obecną opozycję jakiejkolwiek koalicji rządowej. – Jest rzeczą naturalną, że z żadną osobą, która w ostatnich latach łamała konstytucję my rozmawiać nie będziemy – podkreślił.

Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw nowelizacji opowiedziało się 38 posłów z klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że dotychczasowej koalicji rządowej praktycznie już nie ma.

źródło:

Zobacz więcej