RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odkryto 27 sarkofagów sprzed 2,5 tys. lat

Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu gdy złożono je w ziemi (fot. PAP/EPA/TOURISM AND ANTIQUITIES MINISTRY HANDOUT)

Archeolodzy odkryli w Egipcie 27 drewnianych sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tys. lat – ogłosiły władze. Trumny wydobyto na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze, na terenie której znajduje się również piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie.

Ziemia z nowym księżycem. Srebrny Glob, tylko „w wersji mini”

Przez kilka miesięcy Ziemia będzie miała nowy „mini księżyc”. Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne naszej planety w...

zobacz więcej

Dobrze zachowane sarkofagi są bogato zdobione brązowymi i niebieskimi malunkami oraz pokryte licznymi hieroglifami – poinformowano w komunikacie egipskiego ministerstwa ds. starożytności. Przedmioty wydobyto z dwóch szybów grobowych.

– Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu gdy złożono je w ziemi – podał resort w wydanym w niedzielę oświadczeniu.

Według cytowanych przez stację BBC ekspertów, jest to jedno z najważniejszych odkryć tego typu w ostatnim czasie.

Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tys. lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wenus skrywa żywe istoty? NASA rozważa wysłanie sond

NASA rozważa wysłanie do kwietnia przyszłego roku czterech sond na planety Układu Słonecznego, w tym dwóch na Wenus. Te ostatnie misje są brane pod...

zobacz więcej

Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana ok 2,7 tys. lat p.n.e. piramida Dżesera - najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie - przypomina agencja AFP.

Ministerstwo dodało, że planowane są kolejne prace archeologiczne, które mogą zaowocować odkryciem następnych sarkofagów.

Od kilku lat władze Egiptu regularnie zapowiadają nowe odkrycia archeologiczne, w celu ożywienia turystyki - pisze agencja uzupełniając, że stanowiska archeologiczne są jedną z głównych przewag tego kraju w konkurowaniu z innymi destynacjami turystycznymi.

Jednak udział turystyki w dochodach kraju stopniowo się zmniejsza, najpierw na skutek niestabilności politycznej po rewolucji z 2011 r. która obaliła wieloletniego prezydenta Hosniego Mubaraka, obecnie ze względu na pandemię koronawirusa – ocenia AFP.

Zamknięte w połowie marca z powodu epidemii egipskie stanowiska archeologiczne zostały na nowo otwarte dla zwiedzających 1 września.

źródło:

Zobacz więcej