RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znany aktywista LGBT i kandydatka Lewicy na RPO na liście stypendystów Fundacji Obamy

Staszewski znany jest z zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć tabliczek „Strefa wolna od LGBT”. Aktywista sam je rozwiesza (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik/REUTERS/Aleksandra Szmigiel)

Znany z rozwieszania tabliczek „Strefa wolna od LGBT” aktywista Bart Staszewski oraz Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą Lewica starała się uczynić Rzecznikiem Praw Obywatelskich, znajdują się na liście stypendystów Fundacji Obamy. To jedyni stypendyści z Polski.

Polska gmina i Reduta Dobrego Imienia pozwą aktywistę LGBT Barta Staszewskiego

Lewicowy aktywista Bart Staszewski sugerował w internecie, że gmina Zakrzówek ogłosiła się „strefą wolną od LGBT”. Teraz Reduta Dobrego Imienia...

zobacz więcej

Informację można znaleźć na stronie fundacji. „Program »Obama Foundation Leaders: Europe« to sześciomiesięczny, wirtualny program rozwoju przywództwa i zaangażowania obywatelskiego, którego celem jest inspirowanie, wzmacnianie i łączenie wschodzących liderów z całej Europy”. W projekcie biorą udział 34 osoby z Europy, w tym dwie z Polski. Są nimi Staszewski i Rudzińska-Bluszcz.

Na stronie fundacji zamieszczono ich biogramy.

Staszewski został przedstawiony jako działacz organizacji pozarządowej z Polski Wschodniej, organizujący Parady Równości „w celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni do działalności na rzecz zmian”. „Bart czerpie inspirację z oporu i solidarności wczesnych aktywistów LGBTQ podczas zamieszek w Stonewall i jest zafascynowany walką z propagandą anty-LGBTQ u boku odważnych młodych ludzi, którzy mają nadzieję na lepszą przyszłość” – czytamy w biogramie aktywisty.

Rudzińską-Bluszcz opisano jako osobę zaangażowaną w walkę o prawa człowieka w Polsce. „Wygrała ponad 30 przełomowych spraw dotyczących praw obywatelskich i praw człowieka, koncentrując się szczególnie na grupach zmarginalizowanych, takich jak społeczność LGBTQ, migranci i uchodźcy oraz dysydenci polityczni” – czytamy.

Staszewski jest znany w Polsce głównie z prowokacji związanych z aktywizmem na rzecz ruchu LGBT. Od pewnego czasu pojawia się on w gminach, które przyjęły uchwały wpierające rodziny i sugeruje, że nowe zapisy uderzają w lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. Do tabliczek z nazwami miejscowości doczepia takie, które sugerują, że jest to „strefa wolna od LGBT”. Potem robi im zdjęcia, opisuje sprawę w języku angielskim i udostępnia w mediach społecznościowych. Mylna informacja idzie w świat.

Z kolei Rudzińska-Bluszcz była kandydatką Lewicy na Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała jednak negatywnie wniosek w tej sprawie. W głosowaniu nad jej kandydaturą wzięło udział 22 posłów.

źródło:
Zobacz więcej