RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Via Baltica 5G”. Ma zapewnić lepszą łączność w korytarzu Morze Północne – Morze Bałtyckie

„Sieć 5G ma duże znaczenie dla stymulowania innowacji, rozwoju mobilności i poprawy bezpieczeństwa” (fot. Shutterstock/metamorworks)

Ministrowie do spraw cyfryzacji i telekomunikacji Polski oraz Państw Bałtyckich podpisali memorandum w sprawie współpracy przy budowie łączności 5G oraz połączonej i zautomatyzowanej mobilności (CAM) w korytarzu transportowym Morze Północne – Morze Bałtyckie.

„Apokalipsa 5G”, koronawirus, szczepionki. Tak Rosja podpala Zachód

Ludzi zabija nie koronawirus, ale promieniowanie 5G. Światowy rząd robi to, by zmusić ludzi do szczepień. Kto wymyślił te spiskowe teorie?...

zobacz więcej

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, memorandum podsumowuje dotychczasową współpracę Polski, Łotwy, Litwy i Estonii przy wdrażaniu sieci 5G oraz CAM w korytarzu Morze Północne – Morze Bałtyckie. Zatwierdza także uzgodnioną w listopadzie 2019 r. mapę drogową Via Baltica 5G i transgranicznych korytarzy CAM.

Jak podkreślono w memorandum, stanowi ono wyraz politycznej woli i nie tworzy żadnych wiążących zobowiązań prawnych ani zobowiązań finansowych. Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że memorandum tworzy podstawę do dalszego rozwoju projektu Via Baltica 5GT/CAM oraz dla uzgodnień ram czasowych dla konkretnych zobowiązań i działań.

Wpisuje się też m.in. w działania w zakresie rozwoju sieci i usług 5G oraz promowania zautomatyzowanego transportu drogowego w transgranicznych obszarach do prowadzenia testów, zainicjowane przez 29 państw europejskich, w tym Polskę, w liście intencyjnym podpisanym w Rzymie 23 marca 2017 r.

– Sieć 5G ma duże znaczenie dla stymulowania innowacji, zwłaszcza w obszarze transportu, w tym m.in. dla rozwoju zrównoważonej mobilności i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej