RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ziemia z nowym księżycem. Srebrny Glob, tylko „w wersji mini”

Pierwszego grudnia obiekt zbliży się na minimalną odległość około 50 tys. kilometrów (fot. Jason Weingart/Barcroft Media via Getty Images)
Pierwszego grudnia obiekt zbliży się na minimalną odległość około 50 tys. kilometrów (fot. Jason Weingart/Barcroft Media via Getty Images)

Przez kilka miesięcy Ziemia będzie miała nowy „mini księżyc”. Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne naszej planety w październiku. Pierwszego grudnia zbliży się na minimalną odległość około 50 tys. kilometrów.

Co wiemy o życiu poza Ziemią? NASA o „oceanicznych światach” w kosmosie [WIDEO]

Od dziesięcioleci interesujemy się Marsem, patrząc w stronę Czerwonego Globu z nadzieją na odnalezienie na nim śladów życia. Poszukiwania są...

zobacz więcej

Kilkadziesiąt małych obiektów przelatuje w pobliżu Ziemi każdego roku, a ich wielkość oscyluje w granicach kilku do kilkudziesięciu metrów. Niekiedy są one „przechwytywane” przez pole grawitacyjne naszej planety, czyniąc je przez chwilę „drugim księżycem”

Jednym z nich jest meteoroid 2020 SO, wykryty 17 września tego roku przez obserwatorium Haleakala na Hawajach. Szacuje się, że obiekt ma poniżej 15 metrów średnicy – choć równie dobrze może być nawet o połowę mniejszy.

Ustalenie jego parametrów będzie możliwe w grudniu, gdy zbliży się do Ziemi na minimalną odległość, około 50 tys. kilometrów. Niewykluczone jest, że meteoroid w istocie jest górnym stopniem rakiety Centaur z misji Surveyor 2, która odbyła się ponad pół wieku temu – w 1966 roku. Będzie krążył wokół naszej planety przynajmniej do maja 2021 roku.

W przeszłości Ziemia miała już swoje „mini księżyce”. Pierwszym był obiekt oznaczony jako 2006 RH120 (miał średnicę około 5 metrów), krążący wokół nas między wrześniem 2006 a czerwcem 2007 roku. Drugi przypadek to meteoroid 2020 CD3, przechwycony w styczniu 2018 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej