RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oświadczenie Zbigniewa Ziobry w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy

Ziobro nie będzie już ministrem? Według nieoficjalnych doniesień może go zastąpić albo Małgorzata Wassermann albo Przemysław Czarnek (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Uważam, że Zjednoczona Prawica jest dobrem, przy pewnych napięciach, które są naturalne, warto żeby trwała. Nie jesteśmy idealni, ale przed koalicją jest przyszłość. Nawet w rodzinie kochających się ludzi dochodzi do napięć. Mądrością jest je rozwiązywać – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dziś zbierze się kierownictwo PiS, które ma zadecydować w sprawie koalicjantów – Solidarnej Polski i Porozumienia, a także o tym, czy nastąpi zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Minister z PiS: Solidarna Polska zapewne wyjdzie z koalicji, ale powróci

W najbliższych godzinach dowiemy się, czy Zjednoczona Prawica przetrwa. – Dymisja Zbigniewa Ziobry jest prawie pewna, ale to nie znaczy, że...

zobacz więcej

– Musimy szukać rozwiązań, aby łączyć wszystkie racje, działając w zgodzie z programem, który został przyjęty – mówił minister sprawiedliwości. – To nasza zgodna współpraca dała nam te zwycięstwa, ufam ze jest czas na rozmowę – dodawał Ziobro.

Jego zdaniem, napięcia pojawiają się nawet wewnątrz partii, zwłaszcza tych wielkich. – I świadczy o tym choćby ostatnie głosowanie też w PiS, gdzie pojawiły się różnice zdań i opinii, jeżeli chodzi o jedną z ustaw dotyczących bardzo ważnych, bardzo trudnych też z drugiej strony zagadnień dotyczących polskiej wsi, polskich rolników – zaznaczył Ziobro.

– Jestem przekonany, że właśnie mądrość koalicji naszej, która z istoty swojej musi wiązać się z pewnymi różnymi czasami odrębnościami, jeżeli chodzi o sprawy programowe pozwala dojść również do porozumienia i do znalezienia kompromisów w tak trudnych czasami sprawach, tak ważnych, jeżeli chodzi o ochronę zwierząt i ważnych, jeśli chodzi o sytuację polskiej wsi – powiedział Ziobro nawiązując do sprawy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Twarde ultimatum prezydenta. Politycy opozycji zdradzają szczegóły

Po sejmowej wojnie o ustawę o ochronie zwierząt wielu myślało, że to koniec tematu. Teraz do gry wkroczyli jednak prezydent i marszałek Senatu,...

zobacz więcej

– Nie mamy przekonania, że dokonaliśmy glosowań, które były sprzeczne z programem. Mam nadzieje, że ten kryzys nas wzmocni – wskazał.

Zbigniew Ziobro mówiąc o ustawie o ochronie zwierząt zaznaczył, że w tej sprawie należy ważyć każde racje i podejmować decyzje. – Możemy na pewno ten świat poprawić w każdym tego słowa znaczeniu, również w obszarze tej ustawy. Takiego kompromisu i takiej rozmowy potrzebujemy, i jesteśmy na nią otwarci i gotowi – zadeklarował minister.

Wyraził przekonanie, że Solidarna Polska w żadnym punkcie nie naruszyła programu PiS i Zjednoczonej Prawicy z 2019 r. – Nie ma tutaj bowiem zapisów, które oznaczałyby zakaz uboju rytualnego bydła. A wiemy też, że to są konsekwencje dla takich gospodarstw – dodał szef Solidarnej Polski. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica musi szukać rozwiązań, żeby łączyć wszystkie racje działając w zgodzie z przyjętym programem.

Ziobro mówił też o tzw. ustawie covidowej. – Projekt ws. odpowiedzialności urzędników wymagał rozmowy, są sytuacje wymagające, by osoby podejmujące najtrudniejsze decyzje mogły działać bez lęku, jesteśmy gotowi rozmawiać, ale trzymając się zasady, że prawo wobec wszystkich jest równe – stwierdził.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw zmianie prawa opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski i dwóch Porozumienia. 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

W poniedziałek po godz. 13 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości i podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Pojawiły się też nieoficjalne informacje, kto mógłby zastąpić Ziobrę na stanowisku. Chodzi o posłów – Małgorzatę Wassermann oraz Przemysława Czarnka.

źródło:
Zobacz więcej