RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister z PiS: Solidarna Polska zapewne wyjdzie z koalicji, ale powróci

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro może dzisiaj pożegnać się ze stanowiskiem (fot. PAP/Marcin Obara)
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro może dzisiaj pożegnać się ze stanowiskiem (fot. PAP/Marcin Obara)

W najbliższych godzinach dowiemy się, czy Zjednoczona Prawica przetrwa. – Dymisja Zbigniewa Ziobry jest prawie pewna, ale to nie znaczy, że koalicja nie przetrwa. Pewnie posłowie Solidarnej Polski wyjdą ze Zjednoczonej Prawicy, ale za jakiś czas wrócą. Widziałbym tutaj pewną analogię z 2006 r., kiedy Samoobrona i LPR zostały spuszczone z koalicji, a po paru tygodniach wróciły – powiedział portalowi tvp.info członek rządu Mateusza Morawieckiego, który pragnie zachować anonimowość.

Kto zastąpi Ziobrę? Podano nazwisko najpoważniejszego kandydata

Poseł PiS Przemysław Czarnek może w poniedziałek zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Ostateczna decyzja zostanie...

zobacz więcej

Czy polityk jest spokojny o przyszłość rządu i budżetu, który będzie procedowany w najbliższych miesiącach?

– Racjonalna kalkulacja wskazywałaby na to, że będzie dobrze, natomiast w polityce jest też element nieracjonalności. Przykład Romana Giertycha pokazuje, że czasami ludzie, żeby udowodnić, że sobie nie dadzą w kaszę dmuchać, potrafią wywrócić cały projekt polityczny i potem żyć satysfakcją z tego przez wiele lat – odpowiedział minister z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości.

– Chodzi o nowe ułożenie tych relacji, aby ten mechanizm funkcjonował przez trzy lata, a nie żeby był cały czas problemem. Jarosław Gowin pozycjonował się na kogoś, kto uderza do elektoratu umiarkowanego, przedsiębiorców, a koledzy z Solidarnej Polski uderzają do elektoratu bardziej radykalnego. W kwestiach LGBT, mediów, klimatu i innych. Mają do tego prawo, ale są pewne granice. Polska rośnie w siłę i jest potem atakowana na forum Unii Europejskiej – tłumaczył inny dobrze zorientowany polityk PiS.

– Porozumienie Jarosława Gowina pozostanie w rządzie. Jestem o tym przekonany. Najbardziej optymalne byłoby dalsze funkcjonowanie rządu Zjednoczonej Prawicy, ale budżet można przyjmować na przykład dopiero w grudniu. Do tego czasu może się wiele zmienić – powiedział.

Rozpad czy koalicja, co lepsze dla PiS? Sondaż pokazuje rozkład mandatów

62,7 proc. badanych jest zdania, że jeśli Zjednoczona Prawica się rozpadnie, powinno dojść do przyspieszonych wyborów parlamentarnych; przeciwnego...

zobacz więcej

– Ja traktuję to jako zaostrzający i przeciągający się etap negocjacji. Tak ująłbym to – stwierdził znany poseł PiS.

Czy poseł Przemysław Czarnek może rzeczywiście zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości?

– W moim przekonaniu ma wystarczające kwalifikacje. Jest profesorem prawa. Mógłby tę funkcję sprawować w sposób odpowiedni, odpowiedzialny, ale decyzje jeszcze nie zapadły – odpowiedział poseł PiS zasiadający we władzach klubu parlamentarnego tej partii.

Solidarna Polska ma w Sejmie 17 posłów, Porozumienie Jarosława Gowina – 18. Posłowie Ziobry mogą stworzyć w Sejmie swój klub parlamentarny. Nastąpiło to już w 2012 r., kiedy „ziobryści” opuścili klub PiS i stworzyli Solidarną Polskę. W 2014 r. nie udało im się jednak przekroczyć progu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego i wspólnie z Polską Razem (dzisiaj Porozumienie) Jarosława Gowina porozumieli się w sprawie powołania Zjednoczonej Prawicy.

W latach 2012-14 wielu posłów Solidarnej Polski wróciło do Prawa i Sprawiedliwości. Bez SP rząd ma 218 posłów. PiS-owi brakuje zatem do większości 13 posłów. Może ich pozyskać z Solidarnej Polski oraz innych klubów i kół parlamentarnych.

Klienci Idea Banku oszukani na 130 mln. Ziobro: Możliwy list gończy za Leszkiem Cz.

Prokuratura Regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów Leszkowi Cz. o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów...

zobacz więcej

Do pozostania w klubie parlamentarnym PiS polityków SP mogą zachęcać sondaże. W badaniu United Surveys dla „DGP” i radia RMF FM ugrupowanie Zbigniewa Ziobry ma zaledwie 1,5 proc. poparcia. To znacznie mniej niż w przegranych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., kiedy SP zdobyła 3,98 proc. głosów.

Od kilku tygodni posłowie SP proszą dziennikarzy, żeby podpisywać ich nie jako przedstawicieli klubu parlamentarnego PiS, tylko właśnie Solidarnej Polski. Może to świadczyć o tym, że biorą pod uwagę możliwość samodzielnego startu w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Po godz. 10 minister Ziobro zorganizował konferencję prasową w siedzibie Prokuratury Generalnej. Mówił o śledztwach dotyczących spółki Getback i byłego ministra transportu Sławomira Nowaka.

Nie chciał komentować sytuacji politycznej. Zaprosił na drugą konferencję prasową, która odbędzie się o godzinie 12.30 w ministerstwie sprawiedliwości.

Politycy Solidarnej Polski nie odbierają telefonów. Do dymisji Ziobry może dojść po godz. 13, kiedy zbierają się władze Prawa i Sprawiedliwości.

źródło:
Zobacz więcej