RAPORT

Pogarda

Joe Biden ostro o Polsce. MSZ: Dzisiaj podejmiemy decyzję w tej sprawie

Joe Biden powiela teorię o „strefach wolnych od LGBT” (fot. PAP/PAP/EPA/PETER FOLEY)
Joe Biden powiela teorię o „strefach wolnych od LGBT” (fot. PAP/PAP/EPA/PETER FOLEY)

Najnowsze

Popularne

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden udostępnił w sieci informację o tym, że Polska powinna zlikwidować „strefy wolne od LGBT”. – Takie strefy w naszym kraju nie istnieją. To kłamliwe informacje, rozpowszechniane na świecie przez naszym rodzimych lewicowych aktywistów – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Europoseł Ryszard Czarnecki uważa, że Biden popełnił błąd, bo rozpowszechnianiem fake newsów zmobilizuje amerykańską Polonię do głosowania na Donalda Trumpa.

Joe Biden fake newsem o „strefach wolnych od LGBT” atakuje Polskę

Powiem jasno, prawa LGBTQ+ to prawa człowieka. Nie ma miejsca na „strefy wolne od LGBT” – napisał na Twitterze kandydat Demokratów na prezydenta...

zobacz więcej

Europosłowie polskiej opozycji przekonywali niedawno w Parlamencie Europejskim, że w naszym kraju wprowadzane są „strefy wolne od LGBT”. Informację o tym powielała następnie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Teraz tekst z jej wypowiedziami udostępnił w sieci Joe Biden – rywal Donalda Trumpa w walce o amerykańską prezydenturę. „Prawa społeczności LGBTQ+ to prawa człowieka i ani w Unii Europejskiej ani nigdzie na świecie nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT” – napisał.

Twitterowe konto demokraty obserwuje w sieci niemal 10 mln użytkowników, więc informacja o rzekomej nietolerancji wobec mniejszości seksualnych w Polsce szybko rozprzestrzenia się w sieci.

MSZ: Trzeba to prostować i odkłamywać

Wiceminister MSZ Paweł Jabłoński powiedział w rozmowie z portalem tvp.info, że resort podejmie dzisiaj decyzję w tej sprawie. – Takie strefy w naszym kraju nie istnieją. To kłamliwe informacje rozpowszechniane na świecie przez naszym rodzimych lewicowych aktywistów. Trzeba to prostować i odkłamywać – zaznaczył.

Dodał, że jedna z takich osób jeździ po kraju i wiesza tablice, których treść nie ma nic wspólnego z prawdą.
teraz odtwarzane
Joe Biden o „strefach wolnych od LGBT”

Fake news o „strefach wolnych od LGBT”. Czym jest Samorządowa Karta Praw Rodzin?

Wbrew twierdzeniom niektórych polityków, w Polsce nie istnieją „strefy wolne od LGBT”. Zwrot ten został wymyślony przez działaczy lewicowych,...

zobacz więcej

– Potem obrazek idzie w świat, a my musimy się tłumaczyć. To kampania prowadzona przeciwko Polsce i musimy się temu przeciwstawić – ocenił. Przyznał jednak, że forma ewentualnej reakcji ze strony Polski będzie dopiero ustalana.

Czarnecki: Joe Biden strzelił sobie gola samobójczego

Na forum Unii Europejskiej o rzekomych „strefach wolnych od LGBT” w Polsce informowali m.in. europosłowie Robert Biedroń, Sylwia Spurek i politycy Platformy Obywatelskiej. W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odnosząc się do Polski podkreśliła, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca na „strefy wolne od LGBT”, a w ślad za nią poszedł Joe Biden.

– Źle świadczy o kandydacie na prezydenta USA i urzędującej szefowej Komisji Europejskiej, że zabierają głos w oparciu o fake newsy i akcje aktywistów LGBT, którzy samowolnie, wbrew woli samorządów oraz mieszkańców wieszają takie tabliczki – mówi portalowi tvp.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

– Źle, że na postawie takich fake newsów wyciągają daleko idące wnioski – dodaje.

Zdaniem polityka wpis Bidena pokazuje, że gdyby to on wygrał wybory, znacznie gorzej będzie rozumiał, co się dzieje w Polsce, niż rozumie to administracja Donalda Trumpa.

Nagła zmiana w sondażach przedwyborczych. Ekspert wyjaśnia, co dzieje się w USA

Wyraźnie wzrosła grupa zwolenników Donalda Trumpa wśród społeczności czarnoskórej i hiszpańskojęzycznej – zauważyły amerykańskie media. Prezydent...

zobacz więcej

– Co więcej, Joe Biden strzelił sobie gola samobójczego. Powinien pamiętać rolę Polonii przy poprzednich wyborach. Hillary Rodham Clinton uzyskała więcej głosów niż Donald Trump, a przegrała dlatego, że w kluczowych stanach, które głosują różnie i które to stany przechodzą z rąk do rąk, o minimalnej przewadze Trumpa decydowała m.in. Polonia – podkreśla.

Ryszard Czarnecki uważa, że zachowanie Bidena może ponownie zmobilizować Polaków z amerykańskimi paszportami i Amerykanów o polskich korzeniach do głosowania na kandydata Republikanów.

– To może przesądzić o wyniku wyborów, bo podobnie było pięć lat temu – stwierdza i dodaje, że „ideologiczna szarża Joe Bidena może okazać się dla niego golem samobójczym”.

Ocenia, że skoro Biden nie sprawuje w administracji amerykańskiej żadnej formalnej funkcji, Polska nie musi reagować na jego zaczepki.

– Jest znaną postacią, ale nie wyraża stanowiska amerykańskich władz ani Białego Domu. Prywatnie i osobiście nie uważam więc, żebyśmy musieli się jakoś do tego odnosić – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej