RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zawieszony poseł PiS komentuje umizgi Konfederacji. Mówi o Trybunale

Były minister środowiska zagłosował wbrew partyjnej dyscyplinie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Cała ustawa o ochronie zwierząt nie jest zła – ocenił poseł Henryk Kowalczyk, zawieszony w prawach członka PiS, który głosował w Sejmie przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. Wyjaśnił, który jej zapis mu się nie podobał. W jego opinii prezydent mógłby skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Czarnek za Ziobrę? „Dalej możemy być koalicją”

Solidarna Polska i Porozumienie muszą dostrzec rzeczywistość i poskromić swoje apetyty w negocjacjach rekonstrukcyjnych i programowych, bo z wielu...

zobacz więcej

Henryk Kowalczyk wraz z 14 innymi posłami – w tym z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim – został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko przez złamanie dyscypliny partyjnej podczas głosowania nad ustawą prozwierzęcą.

Kowalczyk, były minister środowiska, pytany w RMF FM o to, jak widzi swoją przyszłość, wskazał, że zależy ona od władz partii. – Ja nigdzie się nie wybieram; dopóki będę w Sejmie, będę lojalnie współpracował – zaznaczył polityk.

Pytany o Konfederację, która zachęca zawieszonych posłów do wstąpienia w jej szeregi, Kowalczyk stwierdził, że to ugrupowanie nie umywa się do PiS. – Obserwuję Konfederację i PiS; PiS nie ma żadnej konkurencji, jeśli chodzi o relacje, więc nie ma mowy, żeby gdziekolwiek odchodzić – przeciął spekulacje poseł.

Pytany o ustawę o ochronie zwierząt mówił, że cała ustawa „nie jest zła”. – Jedyny zapis, który dla mnie był nie do przyjęcia, to zapis o ograniczeniu uboju rytualnego – mówił i sugerował, że prezydent właśnie ze względu na ten zapis skierować ją do TK.

Kowalczyk na pytanie, czym skończy się kryzys w Zjednoczonej Prawicy, mówi, że „to zależy od tego, jak się potoczą rozmowy z koalicjantami”. – Oczekiwałbym powtórnego porozumienia, przez ostatnie pięć lat udało się zrobić wiele dla Polski. Chciałbym, aby ta praca była kontynuowana – mówił.

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS.

źródło:
Zobacz więcej