RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Honduras też chce przenieść ambasadę do Jerozolimy

Prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez poinformował po telefonicznej rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że „ma nadzieję, iż do końca roku jego kraj przeniesie ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy”.

„Najważniejsze osiągnięcie Trumpa”. Co oznacza umowa między Izraelem, ZEA i Bahrajnem?

Po latach negocjacji i kreślenia bliskowschodniej polityki USA Donald Trump dopiął swego. Podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu wysłannicy...

zobacz więcej

„Aby wzmocnić nasz strategiczny sojusz, rozmawialiśmy o otwarciu ambasad, odpowiednio, w Tegucigalpie i Jerozolimie” – napisał Hernandez na Twitterze.

„Mamy nadzieję, że zrobimy ten historyczny krok przed końcem roku, o ile pozwoli na to pandemia” – dodał prezydent Hondurasu.

Izrael nie ma obecnie ambasady w Hondurasie, ale w zeszłym tygodniu otworzył tam biuro dyplomatyczne.

Tylko dwa kraje – Stany Zjednoczone i Gwatemala – otworzyły już swoje ambasady w Jerozolimie. Oświadczenie Hondurasu nastąpiło po niedawnych zapowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa i premiera Izraela Benjamina Netanjahu, że Kosowo i Serbia również otworzą ambasady w Jerozolimie.

Status Jerozolimy jest jedną z najtrudniejszych kwestii w trwającym od dziesięcioleci konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Palestyńczycy chcą, aby Wschodnia Jerozolima, zajęta przez Izrael podczas wojny w 1967 r., była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael uważa całe miasto, w tym także wschodni sektor, za swoją stolicę.

Wschodnia Jerozolima jest nadal uważana przez społeczność międzynarodową za okupowaną przez Izrael, a status tej części miasta ma być rozstrzygnięty w ramach izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego.

źródło:

Zobacz więcej