Nadszedł czas „spadających gwiazd”

Sierpień to najlepszy miesiąc na obserwacje nieba (fot.flickr.com/bulliver)

Zbliża się nie lada gratka dla miłośnikow astronomii. Typową atrakcją sierpniowego nieba są bowiem w Polsce Perseidy. Mimo, że warunki do obserwacji mogą nie być zbyt sprzyjające, będzie można dojrzeć nawet do 50 „spadających gwiazd” w ciągu zaledwie godziny.

Rój Perseidów jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga zazwyczaj w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono w godzinach od 3:00 do 15:30 z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 8:00. Nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce. Co więcej, maksimum aktywności pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co tegoroczne warunki do obserwacji tego roju nie są dobre.

Mimo to, w drugiej połowie nocy z 11/12 i z 12/13 sierpnia, obserwując w dobrych warunkach, możemy liczyć na nawet 40-50 „spadających gwiazd” na godzinę.

W okresie od 3 do 25 sierpnia możemy obserwować bardzo wolne meteory z roju Kappa Cygnidów. Maksimum aktywności roju przypada 18 sierpnia i da się wtedy dojrzeć 3-4 meteory z tego roju na godzinę obserwacji.

W sierpniu na naszym niebie widać też kometę C/2009 P1 (Garradd). Nie jest ona jasna, ale powinna być dostępna obserwacjom przez większe lornetki. Warunki geometryczne do jej obserwacji są bardzo dobre, bo widać ją praktycznie przez całą noc. W trakcie sierpnia przesuwa się ona na tle konstelacji Pegaza, Delfina i Strzały.

źródło:

Zobacz więcej