RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie kino społecznościowe wybrane najlepszym kinem w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z założeniami twórców, kino jest dwujęzyczne: polskie filmy są zawsze pokazywane z angielskimi napisami. Bilety kosztują jedynie 5 funtów (fot. pixabay.com/Derks24)

Polskie kino społecznościowe POSK Cinema w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie zostało wybrane najlepszym kinem społecznościowym w Wielkiej Brytanii.

Nowy serial historyczny „Ludzie i bogowie”. Premiera w TVP1

Telewizyjna Jedynka od 13 września emitować będzie nowy historyczny serial „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa. Film opowiada historię...

zobacz więcej

Decyzję o przyznaniu POSK Cinema nagrody Engholm Prize for Film Society or Community Cinema of the Year ogłoszono w sobotę wieczorem podczas 51. edycji corocznej gali Film Society of the Year Awards brytyjskiej federacji klubów filmowych i kin społecznościowych Cinema For All.

 To najwyższa nagroda przyznawana dla niekomercyjnych, niezależnych kin społecznościowych na terenie Wielkiej Brytanii. Prezes Cinema for All Deborah Parker podkreśliła, że to wyróżnienie przyznawane w uznaniu dla kin, utrzymujących najwyższą jakość przy jednoczesnej istotnej roli społecznej, które mogą służyć jako przykład dla innych.

 Założone w sierpniu 2019 r. POSK Cinema jest polskim kinem społecznościowym, funkcjonującym przy Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie. Organizacja działa na zasadzie non-profit i jest prowadzona przez wolontariuszy: Jakuba Krupę, Roberta Gawłowskiego, Bartłomieja Nowaka, Zubaira Dhallę i Jarosława Wiśniewskiego. Cały przychód z działalności kina służy finansowaniu działalności statutowej POSK, który jest największym polskim centrum w Wielkiej Brytanii i zarejestrowaną organizacją pożytku publicznego.

Nowe plany repertuarowe Teatru Telewizji w sezonie 2020/21

Staramy się utrzymać dwie premiery w miesiącu, czyli równowagę między spektaklami premierowymi i powtórkowymi; w naszym repertuarze jest równowaga...

zobacz więcej

Zgodnie z założeniami twórców, kino jest dwujęzyczne: polskie filmy są zawsze pokazywane z angielskimi napisami. Bilety kosztują jedynie 5 funtów.

 - Ta nagroda jest dla nas olbrzymim wyróżnieniem i zaszczytem. Cieszy nas, że zostaliśmy docenieni za nasze działania na rzecz promocji silnych relacji polsko-brytyjskich, a także reprezentowanie społeczności migranckich w szerszej debacie publicznej i dawanie im głosu przez medium filmu" - oświadczył Jakub Krupa, który jest też współzałożycielem POSK Cinema.

Zaznaczył, że wyróżnienie jest „szczególnie istotne w kontekście trwającej debaty o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i planowanych zmian w prawie imigracyjnym, po tym, jak setki tysięcy Polaków wybrały w ciągu ostatnich 15 lat ten kraj na swój dom i nadal wiążą z nim swoją przyszłość. Jesteśmy dumni, że możemy ich reprezentować, a innym pozwolić lepiej poznać polską kulturę i kinematografię”.

 Konferencja Cinema for All, która w tym roku z powodu ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się wyłącznie w sieci, jest corocznym świętem niekomercyjnych kin w Wielkiej Brytanii. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele kin z całego kraju.

 Założone w 1946 r. Cinema for All (wcześniej funkcjonujące jako British Federation of Film Societies) jest największą organizacją branżową, skupiającą niezależne kina społecznościowe i kluby filmowe na terenie Wielkiej Brytanii. Wśród jej głównych partnerów jest Brytyjski Instytut Filmowy (BFI), Independent Cinema Office i dystrybutor Filmbankmedia. 

źródło:
Zobacz więcej