RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Białoruś: Pierwsze zatrzymania uczestników niedzielnego protestu

Mimo zatrzymań ludzie gromadzą się, by wziąć udział w Pochodzie (fot.PAP/EPA/STR)
Mimo zatrzymań ludzie gromadzą się, by wziąć udział w Pochodzie (fot.PAP/EPA/STR)

O zatrzymaniach uczestników niedzielnego protestu, którzy próbują skoncentrować się w różnych punktach w centrum miasta, informują media niezależne na Białorusi. Mimo tych zatrzymań ludzie gromadzą się, by wziąć udział w Pochodzie Sprawiedliwości.

Białoruś: Ponad 300 zatrzymanych podczas marszu kobiet w Mińsku

342 nazwiska są już na liście centrum praw człowieka Wiasna, gromadzącego dane zatrzymanych podczas sobotniego protestu kobiet w Mińsku. Część osób...

zobacz więcej

Portale TUT.by i Onliner.by informują o zatrzymaniach przy Prospekcie Zwycięzców i na ulicy Niamiha, a także w innych miejscach.

Mimo interwencji służb ludzie gromadzą się w okolicy pomnika Mińska Miasta-Bohatera. Media niezależne szacują, że zebrało się tam już kilka tysięcy ludzi i wciąż napływają nowi uczestnicy.

Przed niedzielnym protestem w Mińsku, które władze uważają za „nielegalną akcję masową”, na ulice miasta wyprowadzono milicję i wojsko, a także ciężarówki, sprzęt do rozpędzania demonstracji i transportery opancerzone.

Do centrum Mińska wjechało wiele ciężarówek z funkcjonariuszami i więźniarek, armatki wodne i inny sprzęt milicyjny, a także transportery opancerzone.

Czy Polacy powinni wspierać białoruską opozycję? Najnowszy sondaż

40 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna wspierać białoruską opozycję – tak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu...

zobacz więcej

Otoczone są niektóre budynki w centrum, a także zablokowane ulice – m.in. Prospekt Niepodległości na odcinku prowadzącym do pałacu prezydenckiego, Prospekt Puszkina i inne ulice.

Stacje metra w centrum zostały zamknięte, jak podano: „ze względu na bezpieczeństwo pasażerów”.

Ok. godziny 14.30 czasu białoruskiego (13.30 w Polsce) w centrum miasta tradycyjnie już zaczęły się problemy z dostępem do internetu z telefonów komórkowych. TUT.by powołując się na jednego z operatorów podał, że zrobiono to na żądanie „uprawnionych instytucji państwowych”.

Wiadomo również o zatrzymaniach w innych miastach, m.in. w Homlu i w Grodnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej