RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Te drzewa są jadowite jak pająki [WIDEO]

Drzewa te dorastają do 40 metrów wysokości (fot.12019/pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Kłujące drzewa znane wśród Australijczyków jako gympie-gympie wytwarzają podobną toksynę co pająki i skorpiony – informuje pismo „Science Advances”.

Ig Noble za badania nad rykiem aligatorów i wibrującymi dżdżownicami

Brwi celebrytów, wibrujące dżdżownice, ryczący aligator... to niektóre z tematów, które podjęli w swoich pracach naukowcy, którym przyznano właśnie...

zobacz więcej

Łacińska nazwa groźnego drzewa to Dendrocnide excelsa. Występują głównie w lasach deszczowych północno-wschodniego stanu Queensland. Dorasta 40 metrów wysokości, a jego szerokie, owalne lub sercowate liście pokryte są kłującymi włoskami przypominającymi budową i działaniem igły do zastrzyków.

Ten, kto dotknie liścia Dendrocnide excelsa odczuwa intensywne pieczenie, które po kilku godzinach zmienia się w ból porównywany do przytrzaśnięcia drzwiami samochodu. Ból taki może się utrzymywać kilka dni, a nawet tygodni. Pierwsza pomoc polega na pozbyciu się wbitych w ciało włosków, czego najłatwiej dokonać za pomocą plastrów do depilacji. Badający gympie-gympie specjaliści zabezpieczają ręce grubymi rękawicami dla spawaczy. Choć nie było to łatwe, rdzenni Australijczycy używali włókien z tej rośliny do produkcji sieci i lin. Wiele australijskich zwierząt nic sobie nie robi z włosków i zjada zarówno liście, jak i owoce.

Zespół prof. Iriny Vetter z University of Queensland odkrył, że neurotoksyny wytwarzane przez kłujące drzewa (nazwane przez nich „gympietides”) są bardzo podobne do toksyn pająków i skorpionów. Ich struktura molekularna przypomina węzeł, co pozwala na splątanie się i wielokrotne atakowanie receptorów bólu u ofiary. Badacze mają nadzieję, że poznanie mechanizmu związanego z bólem ułatwi jego zwalczanie.

źródło:
Zobacz więcej