RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto z kim przeciwko PiS? Są deklaracje KO i Lewicy: z nimi nie rozmawiamy [WIDEO]

Po burzliwym głosowaniu nad „ustawą futerkową”, które wywołało kryzys wewnątrz koalicji rządzącej, pojawiają się pytania o przyszłość rządu Mateusza Morawieckiego. Jednym z najgłośniejszych jest to, czy opozycji uda się przeciągnąć na swoją stronę Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina, tworząc z Konfederacją, Koalicją Obywatelską, PSL i Lewicą wspólny front większościowy. Nie wszyscy ze wszystkimi chcą nawet zamienić słowo – wynika z deklaracji polityków wygłoszonych w programie „Woronicza 17” w TVP Info.

ZP „nie ma”, a politykom „zerwało beretkę”. Brudziński uderza w niedoświadczonych polityków

Apetyty naszych koalicjantów przerastają to, co wnieśli do Zjednoczonej Prawicy – ocenił wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Polityk stwierdził też,...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w piątek w nocy Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw nowelizacji, mimo zapowiedzianej dyscypliny, zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw.

Rząd mniejszościowy czy przedterminowe wybory

Prominentni politycy PIS po głosowaniu przyznawali, że koalicji już nie ma i Zjednoczona Prawica praktycznie „nie istnieje”. Jednocześnie szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski wskazał, że piątkowe głosowanie było jedynie „papierkiem lakmusowym” sytuacji w koalicji – narastającego napięcia i coraz większych żądań partnerów.

Borys Budka, lider PO, zapowiedział, że liczy na to, iż PiS odda władze – a przynajmniej oczekuje takiej deklaracji Jarosława Kaczyńskiego – o czym polityk mówił na konferencji w Sejmie.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapewniają jednak, że – choć przedterminowe wybory nie są wykluczone – mogą nadal utrzymać rząd mniejszościowy. By taki gabinet sprowadzał się jedynie do administrowania państwem, a jego wszystkie propozycje były blokowane w Sejmie, opozycja musiałaby zdobyć większość. Pojawiają się więc pytania, czy uda się dogadać Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy, Konfederacji – a także Porozumieniu Jarosława Gowina i Solidarnej Polsce ze Zbigniewem Ziobrą na czele.

Lewica mówi „nie”

– Ze wszystkimi na pewno nie – deklaruje rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. Posłanka w programie „Woronicza 17” pytana była o gotowość do współpracy z Konfederacją. Jak przyznała, z tym ugrupowaniem dzielą ich „zbyt duże różnice programowe, co do wartości i idei”.

Jarosław Kaczyński szefem rządu? Wiceprezes Porozumienia: To polityk wybitny

Myślę, że znajdziemy porozumienie w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy, które będzie dobre dla Polski i dla Polaków – powiedział wiceprezes...

zobacz więcej

– Tutaj nie widzimy absolutnie możliwości do żadnego porozumienia. Natomiast mamy dobre relacje z PSL, rozmawiamy z Koalicją Obywatelską, utrzymujemy relacje i w mojej ocenia są one dobre. Z nimi możemy jak najbardziej rozmawiać, natomiast z Konfederacją wykluczamy taką możliwość – podsumowała przedstawicielka Lewicy.

KO i Porozumienie z Ziobrą?

O szanse na porozumienie Koalicji Obywatelskiej – nomen omen – z Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry pytany był poseł Dariusz Joński. Jak stwierdził gość TVP Info, „jest w stanie sobie wyobrazić, że Jarosław Gowin poprze rząd opozycji”.

Czy jednak PO będzie zabiegać o przychylność ministra sprawiedliwości? – Nie, ze Zbigniewem Ziobrą nie zamierzamy rozmawiać i nikt takich rozmów nie prowadzi, i prowadzić – jestem przekonany – nie będzie – zadeklarował polityk opozycji. Dywagował przy tym, że „nie wiadomo”, co zrobią posłowie Solidarnej Polski: „czy zagłosują przeciw PiS i poprą dzisiejszą opozycję, by przejęła władzę?”. Zdaniem Jońskiego to jednak inna kwestia.

Na uwagę Michała Rachonia, prowadzącego program, że takie deklaracje wykluczają uzyskanie sejmowej większości, polityk PO odpowiedział: „Poczekamy, zobaczymy”.

źródło:
Zobacz więcej