RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o zasługach rolników w czasie epidemii. „Budują bezpieczną Polskę”

Chcę, żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państwo, że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi za nim murem – powiedział prezydent Andrzej Duda. W niedzielnym programie „Tydzień” w TVP1 podziękował rolnikom „w imieniu całego narodu, w imieniu Rzeczypospolitej, za ich trud i wkład w budowanie bezpiecznej Polski”. Jak zaznaczył, nasza krajowa żywność jest „wizytówką, którą chwalimy się na całym świecie”.

Prezydent zawetuje „Piątkę dla zwierząt”? Stanowcza odpowiedź wiceszefa komisji

Po tym, jak Sejm przyjął „Piątkę dla zwierząt” zaczęły krążyć pytania, czy projektu nie zablokuje prezydent Andrzej Duda. – Na pewno nie. Poparcie...

zobacz więcej

Andrzej Duda podkreślił, że zasługą polskich rolników jest m.in. to, że w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ludzie obawiali się o dostawy żywności i robili duże zapasy, tej żywności w sklepach nie zabrakło. – Nasi rolnicy produkują żywność, po to, żeby zabezpieczyć potrzeby naszego społeczeństwa, po to, żebyśmy mieli ją w dostatecznej ilości, ale też i dzisiaj eksport produktów rolnych, to jest ogromna część naszego eksportu krajowego – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, „jest to duża część polskiego produktu krajowego brutto”. – To jest dzisiaj część tego, co nazywamy budowaniem polskiej potęgi gospodarczej i to jest kolejny element, za który należy rolnikom podziękować – powiedział prezydent.

W TVP1 pytany był także o jego zabiegi w kwestii wypłacania zaległej pomocy dla rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę. – Myślę, że na wsi to był problem dalece większy, niż problem koronawirusa. Było to dla mnie ważne, bo chcę, żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państwo; że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi za nim murem – podkreślił.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że tzw. suszowe zostało wypłacone wszystkim poszkodowanym.

Sondaż zaufania do polityków. Na podium m.in. prezydent Andrzej Duda

57 proc. badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a 54 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Na...

zobacz więcej

– Było tak, że ono było wypłacone ponad 90 proc. rolników, tych którzy mieli mniejsze straty, mniejsze gospodarstwa. Tym, którzy mieli największe gospodarstwa, największe straty – tu właśnie tych wypłat brakował. Wiem, że to już w tej chwili jest dopełnione i cieszę się z tego, że to zobowiązanie zostało zrealizowane – powiedział, wskazując, że takie zapewnienie otrzymał ze strony ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Podczas rozmowy poruszono też temat epidemii COVID-19. Prezydent zwrócił uwagę, że Polska została dotknięta pandemią w mniejszym stopniu niż inne kraje, zwłaszcza te na zachodzie Europy czy za oceanem.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że na wsi prawdopodobieństwo zachorowania jest mniejsze niż w mieście, gdyż większy jest dystans społeczny. Mimo to apelował o zachowanie podstawowych środków ostrożności. – Ale też proszę, aby podchodzić do tego ze spokojem, rozwagą, absolutnie nie ulegać żadnej panice – uspokajał.

źródło:
Zobacz więcej