RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadpłaty składek. ZUS rozpoczyna wyrównania

Możliwy jest zwrot nadpłat albo zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Jak informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, są uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań.

Zwrot zapłaconych składek ZUS. Ważna wiadomość dla przedsiębiorców

Część polskich przedsiębiorców płaciła składki ZUS za miesiące – marzec, kwiecień i maj – i jednocześnie złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Przepisy wchodzą w życie 20 września. Według prof. Uścińskiej, skorzysta z nich nawet 800 tys. firm. Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS.

Jak wyjaśniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

źródło:
Zobacz więcej