RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Uderzenie w Ndranghetę i Cosa Nostrę we Francji, Belgii i Włoszech

Uderzenie we włoskich mafiosów działających we Francji i Belgii (fot. Europol)
Uderzenie we włoskich mafiosów działających we Francji i Belgii (fot. Europol)

46 członków kalabryjskiej Ndranghety i 8 sycylijskiej Cosa Nostry zostało zatrzymanych w minionym tygodniu podczas dwóch niezależnych operacji przeprowadzonych we Francji, Belgii i Włoszech. W akcjach tych wzięło udział ponad 700 funkcjonariuszy. Zatrzymani mafiosi odpowiedzą za handel kokainą i marihuaną w Zachodniej Europie, handel bronią i pranie brudnych pieniędzy.

Boss mafii odgryzł strażnikowi palec. Prokurator: połknął go

Skazany na dożywocie szef sycylijskiej grupy Cosa Nostra Giuseppe Fanara odgryzł palec jednemu ze strażników podczas inspekcji celi w rzymskim...

zobacz więcej

Z największym rozmachem uderzono w członków Ndranghety zamieszanych w handel kokainą oraz marihuaną na Lazurowym Wybrzeżu (Francja) i w regionie Liguria (Włochy). Narkotyki trafiały tam z Hiszpanii, Holandii oraz Belgii. Ich dystrybucją zajmowali się później członkowie kalabryjskiej organizacji mafijnej. Ndrangheta miała zarabiać na tym nawet setki milionów euro.

W operacji przeprowadzonej jednocześnie na terenie Francji i Włoch, wzięło udział ponad 550 żandarmów i karabinierów, który wkroczyli na teren kilkudziesięciu posesji i do mieszkań na terenie Lazurowego Wybrzeża i Ligurii oraz w okolicach Paryża. Na terenie Francji zatrzymano 33 osoby, a we Włoszech kolejne 13. Są one podejrzane o udział w handlu narkotykami i pranie pieniędzy na ogromną skalę.

Podczas przeszukań stróże prawa przechwycili broń, dużą ilość gotówki, podrobione dokumenty oraz narkotyki. Zabezpieczono także samochody i nieruchomości należące do mafiosów. Natrafiono na dokumenty dotyczące firm, za pomocą których prano pieniądze z handlu kokaina i marihuaną.

Operacja przeciwko mafii ‘Ndrangheta. Aresztowano m. in. burmistrza

Włoska policja uderzyła w mafię ‘Ndrangheta z miejscowości Sant’Eufemia d’Aspromonte w regionie Reggio Calabria na południu Włoch. Funkcjonariusze...

zobacz więcej

Zatrzymania w sprawie wojny klanów Cosa Nostry

Kolejną operację wymierzoną w organizacje mafijne, przeprowadzili w ostatnim czasie funkcjonariusze włoskiej Centralnej Służby Operacyjnej (Polizia di Stato Servizio Centrale Operativo) i belgijskiej policji federalnej. Wzięło w niej udział ponad 160 stróżów prawa z obu krajów. Funkcjonariusze przeszukali ok. 20 nieruchomości znajdują kilka sztuk broni palnej i zapas amunicji oraz znaczną sumę w gotówce.

Zatrzymano ośmiu Włochów, z czego trzech na terenie Belgii, a pięciu we Włoszech. Mafiosi są podejrzani o handel bronią i narkotykami, głównie kokainą. Za sprawą sporów o podział zysków z obrotu tą ostatnią w latach 2015-2018 doszło do krwawej wojny mafijnych klanów w Belgii i na Sycylii. Część zatrzymanych jest podejrzana o udział w tych porachunkach. Prokuratura zarzuca im cztery morderstwa oraz trzy usiłowania zabójstw.

Śledczy są przekonani, że za sprawą tej operacji, definitywnie zakończono porachunki zwaśnionych sycylijskich klanów, które wbrew wcześniejszym ustaleniom operacyjnym nie zakończyły się przed dwoma laty.

Obie operacje wspierał Europol, który zapewnił wsparcie operacyjne i koordynację działań funkcjonariuszy z trzech krajów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej