RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa. Kierowca bez prawa jazdy woził pasażerów autobusem. „Nieprawidłowości są od lat”

Regularne kontrole prowadzone u przewoźników autobusowych w Warszawie wykazują duże nieprawidłowości. Ta sytuacja trwa od lat - mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. W wielu przypadkach naruszenia przepisów narażają pasażerów autobusów miejskich na niebezpieczeństwo. Ostatnio policja zatrzymała kierowcę Miejskich Zakładów Autobusowych, który jeździł bez prawa jazdy.

Przemęczeni kierowcy warszawskich autobusów

Pracują ponad siły, często łącząc pracę u kilku przewoźników jednocześnie – chodzi o kierowców warszawskich autobusów miejskich. Po serii wypadków...

zobacz więcej

To miała być rutynowa kontrola podczas której sprawdzano, czy pasażerowie stosują się do przepisów oraz czy zakrywają nos i usta. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca autobusu nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu. Został za to ukarany mandatem.

Kierowca MZA został zwolniony. Konsekwencje ponieśli też dyspozytorzy ruchu, którzy dopuścili do tej sytuacji.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur podkreślił, że regularne kontrole prowadzone u przewoźników autobusowych w Warszawie wykazują duże nieprawidłowości. Najczęściej dochodzi do naruszenia norm czasu pracy kierowców.

Według niego Zarząd Transportu Miejskiego, który podlega warszawskiemu Ratuszowi, nie ma należytego nadzoru nad przewoźnikami świadczącymi usługi w stolicy. Do tej instytucji należy właściwa organizacja pracy firm zajmujących się przewozami autobusowymi.

Alvin Gajadhur przypomniał, że od wielu lat inspektorzy nakładają kary na firmy autobusowe w stolicy. – Praktycznie zawsze nakładane są kary w maksymalnej wysokości na przewoźników realizujących usługi komunikacji miejskiej w Warszawie. Ten proceder ciągnie się od lat i brak nadzoru widoczny jest od wielu lat – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego. Zapewnił jednocześnie, że kontrole zarówno trzeźwości i czasu pracy kierowców, jak i stanu technicznego pojazdów będą kontynuowane.

źródło:
Zobacz więcej