RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bronisław Wildstein gościł w Instytucie Polskim w Berlinie

Bronisław Wildstein (fot. arch. TVP)

Publicysta i pisarz Bronisław Wildstein przyjechał do Berlina na zaproszenie ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego, jego żony, prezes TK Julii Przyłębskiej oraz Instytutu Polskiego. W piątek odbyło się spotkanie poświęcone jego powieści „Dom wybranych”, traktującej przede wszystkim o kulisach działań ludzi mediów.

Wildstein: Działania Trzaskowskiego przeczą jego retoryce

Rafał Trzaskowski cały czas retorycznie mówi, żeby łączyć a nie dzielić, godzić a nie spierać się, ale działania jego i jego obozu tej retoryce...

zobacz więcej

Powieść Wildsteina została wydana pod koniec ub. roku przez LIT Verlag Münster. W związku z ukazaniem się książki na niemieckim rynku od dawna planowano spotkanie z publicystą. „Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła autorowi wcześniejszy przyjazd do stolicy Niemiec, a organizatorów spotkania zmusiła do przesunięcia terminu” – zaznaczono w informacji Ambasady RP w Berlinie.

Podczas spotkania Wildstein – jak relacjonuje placówka – „przedstawił swoje poglądy m.in. na temat nieograniczonej wolności i starał się wyjaśnić, jak bardzo jesteśmy kształtowani przez otaczające nas warunki”. Pisarz poruszał tematy neomarksizmu, liberalizmu, ideologii emancypacji oraz współczesnych przejawów totalitaryzmu. Niemiecka publiczność, wśród której nie zabrakło przedstawicieli Polonii, nagrodziła go brawami.

Jak wskazała ambasada, „Wildstein ostrzega, że za wolność zaczyna uchodzić dziś to, co jest nam dyktowane, a co w rzeczywistości pozbawia nas samodzielności i suwerenności, i jednocześnie apeluje o zachowanie elementarnego dystansu do rzeczywistości, która nas otacza”.

Placówka podkreśliła m.in., że „Dom wybranych” to „powieść traktująca przede wszystkim o kulisach działań ludzi mediów, którzy preparują dla nas obraz świata, ale także o zwyrodnieniu mechanizmów władzy i relacjach społecznych we współczesnej Polsce”.

źródło:

Zobacz więcej