RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mamy rozłam na poziomie moralności, napięcie narastało od dłuższego czasu”

O dalszych losach koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem zadecyduje kierownictwo PiS (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
O dalszych losach koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem zadecyduje kierownictwo PiS (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Mamy nadzieję, że nasi koalicjanci w Zjednoczonej Prawicy się zreflektują – powiedział „Super Expressowi” wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak ocenił, napięcie wśród koalicjantów narastało od jakiegoś czasu. Mamy chyba pewien rozłam na poziomie moralności – dodał.

Gowin: Koalicja istnieje, ale jesteśmy na wirażu

– W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy liderzy Zjednoczonej Prawicy są w stanie sami osiągnąć kompromis – powiedział szef Porozumienia Jarosław...

zobacz więcej

W wywiadzie opublikowanym w sobotę Fogiel pytany był o kryzys w Zjednoczonej Prawicy.

Jak zaznaczył, o dalszych losach koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem zadecyduje kierownictwo PiS, które zbierze się w najbliższych dniach.

„My mamy nadzieję, że nasi byli koalicjanci jednak się zreflektują i przyjmą do wiadomości pewne rzeczy, które wydawały się oczywiste” – powiedział.

Dopytywany, czy ma na myśli kierowniczą rolę PiS, zaznaczył, że nie o tym mówi.

„Ale oczywiste jest, że trzeba brać pod uwagę takie sprawy jak to, kto dźwiga tak naprawdę ciężar tej koalicji i kto brał na barki ciężar wyborczy. A trudno mówić o koalicji, kiedy partnerzy nie realizują wspólnych ustaleń. Forsują pomysły, które nie są zgodne z tym, co jako Zjednoczona Prawicy przyjmujemy” – podkreślił.

Fogiel zaznaczył, że kwestia „rozejścia się dróg” w Zjednoczonej Prawicy nie wynika z głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt, ani też – jak jego zdaniem próbują twierdzić politycy SP – z zapisów tzw. ustawy covidowej. To – jak dodał – był może tylko „katalizator”.

„Niezrozumiała jest sytuacja, gdy któryś z partnerów koalicyjnych de facto chce prawa negocjacji każdego projektu na nowo – nie tak działają koalicje. Nie da się ukryć, że napięcie narastało od jakiegoś czasu, ta kwestia tylko pokazała, że mamy chyba pewien rozłam na poziomie moralności. A to zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie koalicji” – podkreślił zastępca rzecznika PiS.

źródło:

Zobacz więcej