RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje sędzia Ruth Bader Ginsburg. Poruszający wpis Donalda Trumpa

W wieku 87 lat zmarła w piątek w swoim domu w Waszyngtonie z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową amerykańska sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. „Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości” – oświadczył prezes SN USA John Roberts. Amerykańskie media podkreślają, że prezydent Donald Trump będzie teraz musiał wyznaczyć nowego sędziego i większość w izbie na lata utrzymają konserwatyści.

Sędzia SN Ruth Ginsburg wypisana ze szpitala

85-letnia Ruth Ginsburg, najstarsza sędzia Sądu Najwyższego, została w piątek wypisana ze szpitala. Ginsburg, uchodząca za najbardziej lewicową w...

zobacz więcej

Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Szczególnie wyczulona była na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.

„Nasz naród stracił historycznego prawnika - napisał w oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts - W Sądzie Najwyższym straciliśmy ukochaną koleżankę. Dzisiaj opłakujemy ją, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy - niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości”.

Od 2009 roku cierpiała na raka trzustki, a wcześniej na raka jelita grubego. W grudniu 2009 roku miała operacyjnie usuwane zmiany na płucach. W lipcu tego roku poinformowała, że poddaje się chemioterapii w związku z nawrotem choroby nowotworowej, lecz nie zamierza rezygnować z pracy w SN.

„Szczepionka na COVID dla każdego Amerykanina”. Trump podał termin

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że spodziewa się, iż do kwietnia szczepionkę na koronawirusa będzie mógł otrzymać każdy Amerykanin.

zobacz więcej

Ostatnie problemy zdrowotne Ginsburg podsyciły spekulacje o jej ewentualnym przejściu w stan spoczynku, co pozwoliłoby prezydentowi Donaldowi Trumpowi na mianowanie bardziej konserwatywnego sędziego. Amerykańskie media poświęcały temu tematowi sporo miejsca. Teraz, tuż przed końcem swojej kadencji, lider USA faktycznie będzie musiał wskazać następcę Ginsburg.

„Jeśli Trump doprowadzi do mianowania swojego kandydata, Sąd Najwyższy przez lata będzie zdominowany przez konserwatystów” – zauważył na Twitterze korespondent TVP Cezary Gmyz.

Z kolei Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia podkreślił, że w pierwszych godzinach po smutnych informacjach, Trump skupił się głównie na docenieniu dorobku sędziny i wyrażenia ogromnego szacunku dla jej pracy. „Słowa Donalda Trumpa pełne modestii o zmarłej sędzi Ginsburg. W USA jest podobna co w Polsce polaryzacja polityczna, o podobnym natężeniu negatywnych emocji. Ale wydaje się, że w Polsce takie słowa o przeciwniku politycznym już nie są możliwe” – napisał.

Donald Trump opublikował bowiem obszerne oświadczenie w którym podkreślił, że jest pełen uznania dla Ginsburg. Złożył kondolencje rodzinie prawniczki i stwierdził, że amerykański naród „opłakuje dziś utratę tytana pracy”. Podkreślił, że sędzina zostanie zapamiętana ze swoich twardych stanowisk wygłaszanych w Sądzie Najwyższym.

„Jej opinie, w tym znane decyzje dotyczące równości kobiet i osób niepełnosprawnych, zainspirowały wszystkich Amerykanów i pokolenia wybitnych prawników” – dodał Trump. „Niech jej pamięć będzie wielkim i wspaniałym błogosławieństwem dla świata” – podsumował.

Nie żyje twórca Pomnika Katyńskiego w USA. Prezydent: będzie żył w swoich dziełach

„Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, informując o śmierci rzeźbiarza Andrzeja...

zobacz więcej

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu.

Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani dożywotnio. Dotychczas przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi w Sądzie Najwyższym wynosiła 5:4.źródło:
Zobacz więcej