RAPORT

Pogarda

Zabrakło imion dla huraganów; naukowcy sięgają po grecki alfabet

Burza Alfa pojawiła się u wybrzeży Portugalii  (fot. Shutterstock/Zacarias Pereira da Mata)
Burza Alfa pojawiła się u wybrzeży Portugalii (fot. Shutterstock/Zacarias Pereira da Mata)

Najnowsze

Popularne

Rekordowy, „szalony” sezon huraganów na Atlantyku spowodował, że zabrakło tradycyjnych imion dla burz i amerykańscy naukowcy zaczęli nazywać zjawiska literami greckiego alfabetu. Burza Alfa pojawiła się u wybrzeży Portugalii – poinformowała w piątek agencja AP.

Sally atakuje. Most przegrał z huraganem

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na...

zobacz więcej

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów dopiero po raz drugi byli zmuszeni sięgnąć po litery greckiego alfabetu. Wcześniej zrobili to w 2005 r.

Ostatnia z tradycyjnie nazwanych burz tropikalnych, Wilfred, uformowała się nieco godzinę przed Alfą.

Zarówno Wilfred, jak i Alpha ustanowiły rekordy najwcześniej nazwanych burz tropikalnych numer 21 i 22 na Atlantyku, prześcigając burze numer 21 i 22 z 2005 r. o kilka tygodni.

„To szaleństwo” – powiedział w rozmowie z AP Brian McNoldy, badacz huraganów z Uniwersytetu Miami. Zażartował, że po 24 literach greckiego alfabetu zostanie jeszcze alfabet rosyjski. Dodał, że nie widzi związku między liczbą burz a zmianami klimatu spowodowanymi przez człowieka.

Sezon huraganów na Atlantyku zaczyna się na początku czerwca i trwa do końca listopada.

Sztormy na Atlantyku Północnym są nazywane przez Narodowe Centrum Huraganów imionami w kolejności alfabetycznej, z pominięciem imion rozpoczynających się na litery „Q”, „U”, „X”, „Y” i „Z”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej