RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gowin: Koalicja istnieje, ale jesteśmy na wirażu

Prezes Porozumienia Jarosław Gowin (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– W ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy liderzy Zjednoczonej Prawicy są w stanie sami osiągnąć kompromis – powiedział szef Porozumienia Jarosław Gowin na antenie Polsat News. Wskazał przy tym kto, jego zdaniem, może zostać mediatorem pomiędzy stronami.

Solidarna Polska: jakakolwiek próba odwołania Ziobry oznacza wybory

Jakakolwiek próba odwołania Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oznacza wybory; to też prezent dla...

zobacz więcej

Sejm uchwalił w piątek w nocy nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw noweli, mimo dyscypliny w głosowaniu, zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przedstawiciele PiS poinformowali po tym głosowaniu, że koalicja Zjednoczonej Prawicy została zerwana.

– Koalicja PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski – wbrew stwierdzeniom niektórych polityków – istnieje – podkreślił Jarosław Gowin na antenie Polsat News. – Pojawiły się pewne zadrażnienia, jesteśmy na wirażu, natomiast poczucie odpowiedzialności za Polskę, żeby stawić czoło i pandemii, i kryzysowi gospodarczemu, to zwycięży u każdego z partnerów koalicyjnych – dodał.

Szef Porozumienia został zapytany o to, czy mediatorem pomiędzy liderami Zjednoczonej Prawicy powinien być prezydent Andrzej Duda.

- Wydaje mi się, że powinniśmy poradzić sobie bez angażowania autorytetu pana prezydenta. Jeżeli by się okazało, że liderzy nie są w stanie zbudować wspólnego mianownika, prezydent Andrzej Duda jest autorytetem, który może pomóc nam przywrócić dobre relacje w koalicji – stwierdził Gowin.

Jego zdaniem, takie działania obecnie byłyby przedwczesne. Jak ocenił, w ciągu dwóch tygodni wyjaśni się, czy Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin są w stanie sami osiągnąć kompromis. – Jeżeli nie, być może pojawi się przestrzeń na inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy – wskazał.

Szef Porozumienia powiedział, że jest przekonany, iż w przyszłym tygodniu emocje opadną. Stwierdził także, że „nie ma żadnej innej koalicji, która mogłaby Polsce służyć tak dobrze, jak Zjednoczona Prawica”, a „Polska potrzebuje całej Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko 2/3”. – Rządzi arytmetyka. Zjednoczona Prawica nie ma większości bez któregokolwiek z partnerów – podkreślił Gowin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej