RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polskie uczelnie gotowe przyjąć więcej studentów i naukowców z Białorusi

Na polskich uczelniach studiuje w tej chwili ponad 8 tysięcy osób pochodzących z Białorusi (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)
Na polskich uczelniach studiuje w tej chwili ponad 8 tysięcy osób pochodzących z Białorusi (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało, że rozszerzone zostaną programy naukowe dedykowane dla Białorusinów. Z różnego rodzaju grantów będzie mogło w tym roku skorzystać około 1,5 tysiąca białoruskich studentów, ponad stu naukowców, a także grupa nauczycieli języka polskiego.

Białoruś: Samospalenie przed siedzibą milicji. „Na znak protestu”

W mieście Smolewicze na Białorusi w piątek mężczyzna podpalił się przed siedzibą milicji. Przewieziono go na oddział intensywnej terapii....

zobacz więcej

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek powiedział na konferencji prasowej, że chodzi o „osoby, które są na pierwszej linii zagrożenia politycznego, wolnościowego”. – Chcemy jako kraj sąsiadujący stworzyć możliwość, żeby nie gasili karier naukowych ze względu na politykę – podkreślił.

Minister odniósł się również do niedawnych słów Alaksandra Łukaszenki, który zapowiedział zamknięcie granic z Polską. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zachowań prezydenta Łukaszenki. Ważne, że ten impuls dajemy już w tej chwili, by studenci czy naukowcy, którzy widzą zagrożenie, mogli już wykonać odpowiedni ruch – zaznaczył minister.

Na polskich uczelniach studiuje w tej chwili ponad 8 tysięcy osób pochodzących z Białorusi. Programy naukowe dla białoruskich studentów organizowane są już od kilkunastu lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej