RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie zgwałcili, tylko wykorzystali bezradność. Zaskakujący wyrok sądu

Do tragicznego zdarzenia doszło pod koniec lutego 2018 roku (fot. Shutterstock/Stock-Asso)

Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał ostateczny wyrok w sprawie mężczyzn, którzy oskarżeni byli o brutalne pobicie, nieudzielenie pomocy, poważne uszkodzenie ciała, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia i zgwałcenie kobiety. Według sądu do gwałtu nie doszło, mimo że dwóch mężczyzn uprawiało seks z pobitą kobietą; mężczyźni wykorzystali jedynie bezradność 35-latki.

Tragiczny wypadek w Tatrach. Zginął pracownik TPN

W nocy ze środy na czwartek ratownicy TOPR odnaleźli ciało młodego mężczyzny, który spadł Żabiego Szczytu Niżniego. Jak się okazało, zginął...

zobacz więcej

Do tragicznego zdarzenia doszło pod koniec lutego 2018 roku przy ul. Garncarskiej w Poznaniu.

Jak informuje portal polskatimes.pl, 35-latka spotkała swoją koleżankę i razem z nią poszła do mieszkania jednego z jej kolegów przy ul. Garncarskiej. Tam pili wódkę.

„Znajoma 35-latki po jakimś czasie wyszła z mieszkania, zaś ona została w nim na noc. Następnego dnia przyszli koledzy właściciela mieszkania. To właśnie wtedy kobieta, jak twierdzili śledczy, miała zostać pobita przez wszystkich czterech mężczyzn, a następnie zgwałcona przez dwóch z nich. Wszystko dlatego, że nie chciała się rozebrać. Karetka została wezwana dopiero, gdy następnego dnia w mieszkaniu pojawiła się kolejna kobieta, która zauważyła pobitą 35-latkę” – podaje portal. Kobieta w szpitalu przeszła dwie operacje: jej stan jest ciężki i do końca życia będzie wymagała całodobowej opieki.

Stalker uczynił z życia sąsiadów horror. Policja podaje, co dokładnie robił

Policjanci z Gdańska zatrzymali mężczyznę podejrzanego o stalking. 37-latek nękał swoich sąsiadów. Zostawiał listy z groźbami na wycieraczkach,...

zobacz więcej

Lekarze zgłosili sprawę policjantom, którzy zatrzymali czterech mężczyzn – Paweła G., Bartłomieja J., Sebastiana R. oraz Roberta S. Wszyscy usłyszeli zarzuty pobicia, doprowadzenia do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kobiety, narażenia jej na utratę życia i nieudzielenia jej pomocy. Oprócz tego Paweł G. oraz Bartłomiej J. usłyszeli zarzuty zgwałcenia 35-latki.

Proces mężczyzn ruszył w 2018 roku. Z uwagi na dobro pokrzywdzonej sąd wyłączył jawność sprawy.

Po roku zapadł nieprawomocny wyrok. Jak podaje polskatime.pl, „najwyższe kary, po 10 i pół roku więzienia, otrzymali Paweł G. i Bartłomiej J. Sąd Okręgowy uznał, że brali udział w brutalnym pobiciu kobiety, narazili ją na utratę życia, doprowadzili do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nie udzielili jej pomocy. Jednocześnie sąd nie zgodził się z tym, że mężczyźni zgwałcili 35-latkę. W ocenie sądu, uprawiając z nią seks, »jedynie« wykorzystali jej bezradność.

Sebastian R. usłyszał wyrok ośmiu i pół roku więzienia. Z kolei Robert S., którego skazano jedynie za nieudzielenie pomocy kobiecie usłyszał wyrok jednego roku pozbawienia wolności.

Na wioskę padł strach. W domku przy szkole zamieszkała bestia

Ćwierć wieku temu Mirosław B. zamordował 10-letnią Basię i molestował seksualnie dwie inne dziewczynki. Kilka dni temu skończył odsiadkę. Sąd...

zobacz więcej

„Od wyroku odwołała się zarówno prokuratura, jak i obrońcy oskarżonych. W czwartek Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał w tej sprawie prawomocny wyrok. Podobnie jak Sąd Okręgowy, uznał on, że Paweł G. i Bartłomiej J. nie dopuścili się gwałtu, lecz wykorzystali bezradność 35-latki, uprawiając z nią seks. Oprócz tego Sąd Apelacyjny nie zgodził się, że to oni odpowiadają za doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 35-latki” – informuje portal.

Paweł G. i Bartłomiej J. ostatecznie zostali skazani za wykorzystanie bezradności podczas seksu, narażenie na utratę życia, pobicie oraz nieudzielenie pomocy kobiecie. W przypadku obu sąd znacząco złagodził kary, skazując ich jedynie na pięć lat więzienia.

Wyrok ośmiu i pół roku więzienia został podtrzymany w stosunku do Sebastiana R. Ponadto sąd podtrzymał wyrok roku więzienia wobec Sebastiana R., skazanego za nieudzielenie pomocy.

źródło:
Zobacz więcej