RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka: Oczekujemy od Kaczyńskiego deklaracji, czy odda nam Polskę

Borys Budka (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów – poinformował w piątek szef PO Borys Budka. Podkreślił też, że jego ugrupowanie oczekuje od Jarosława Kaczyńskiego „jasnej i czytelnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną i zajmować się realnymi problemami Polaków, czy oddaje Polskę i chce, by odbyły się przedterminowe wybory”.

Kolejny rebranding PO? Padły propozycje: SPOKO, Lewica+, Koalicja Europejska [WIDEO]

Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna nie wyklucza kolejnego rebrandingu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Jak powinna brzmieć...

zobacz więcej

Po głosowaniu w sprawie przedłożonej przez PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zaostrzyła się sytuacja w Zjednoczonej Prawicy. W głosowaniu przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek, że obecnie koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje, choć jeszcze wiele może się zdarzyć. W poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS, by ustalić działania na najbliższe dni.

Budka stwierdził na konferencji w Sejmie, że „jesteśmy w sytuacji wielkiego kryzysu państwa”. – Zamiast zajmować się pandemią, bezpieczeństwem Polaków, PiS znowu zajmuje się sobą – powiedział.

Budka mówił, że w tej sytuacji ważne jest, aby mieć scenariusze na każdą sytuację. – Jesteśmy za podtrzymaniem paktu senackiego, po drugie wydałem dyspozycję do struktur regionalnych Platformy, by być gotowym na wariant przyśpieszonych wyborów, te prace są od dzisiaj wdrożone w życie – zaznaczył szef PO.

Po głosowaniu ws. „piątki dla zwierząt”. Prezes PiS zawiesił 15 posłów

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało 15 posłów PiS. Wśród nich są: minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

Budka przekazał też, że został upoważniony przez zarząd PO do rozmów zarówno z koalicjantami z Koalicji Obywatelskiej, ale również do rozmów z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi o możliwych wariantach większości parlamentarnej dla konstruktywnego wotum nieufności.

– Dziś jesteśmy przygotowani na każdy wariant, ale oczekujemy od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jasnej i czytelnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną i zajmować się realnymi problemami Polaków, czy oddaje Polskę i chce, by odbyły się przedterminowe wybory – mówił Budka.

Poinformował, że w poniedziałek zwoła kolejne posiedzenie zarządu PO, aby zaproponować konkretne polityczne rozwiązania, ale już - jak mówił - w ten weekend będą prowadzone szerokie konsultacje polityczne. – Będziemy rozmawiać z każdym partnerem parlamentarnym i pozaparlamentarnym – dodał.

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek 15 posłów PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk, Kazimierz Moskal i Lech Kołakowski – poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

źródło:
Zobacz więcej