RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie lubili cię w szkole? Grożą ci choroby układu krążenia

Psychologowie podkreślają, że traumy z dzieciństwa i okresu dorastania rzutują na dorosłe życie (fot. Shutterstock/Rido)

Jak wynika z najnowszego badania szwedzkich uczonych, pozycja, którą mamy w grupie rówieśniczej jako dzieci, rzutuje na nasze zdrowie w dorosłym życiu. Nastolatki, które doświadczają izolacji i odrzucenia przez kolegów, w przyszłości są bardziej narażone na choroby układu krążenia będące przyczyną zawału serca i udaru mózgu – alarmują naukowcy.

Nadciśnienie tętnicze a grubość nóg: naukowcy odkryli ciekawą zależność

Amerykańscy naukowcy odkryli ciekawą zależność polegającą na tym, że osoby z grubszymi nogami mają mniejszą skłonność do nadciśnienia tętniczego.

zobacz więcej

Psychologowie podkreślają, że traumy z dzieciństwa i okresu dorastania rzutują na dorosłe życie. Okazuje się, że konsekwencje negatywnych doświadczeń z czasów szkolnych wykraczają poza problemy natury psychicznej i emocjonalnej.

Jak wskazują wyniki najnowszego badania naukowego, osoby, które w młodości borykały się z odrzuceniem przez grupę rówieśniczą, są dużo bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu w dorosłym życiu.

Uczeni z Uniwersytetu Sztokholmskiego przyjrzeli się danym pozyskanym z wielopokoleniowej analizy z udziałem 5410 mężczyzn i 5990 kobiet urodzonych w 1953 r. W wieku 13 lat uczestnicy zostali zapytani, kogo w grupie rówieśniczej lubią i szanują najbardziej oraz z kim chcieliby współpracować na zajęciach.

Na podstawie odpowiedzi badacze podzielili ową grupę na cztery kategorie i do każdej z nich zakwalifikowali uczniów o różnej pozycji: zmarginalizowanych, tych o niskim statusie, średnim i wysokim.

Wcześniejsza menopauza zmniejsza ryzyko demencji

Kobiety, u których płodność trwała dłużej, mogą być w większym stopniu narażone na demencję niż kobiety, u których menopauza rozpoczęła się...

zobacz więcej

Rezultaty badania obserwacyjnego, które opublikowano na łamach czasopisma akademickiego „BMJ Open” wykazały, że u „zmarginalizowanych” uczniów w wieku dorosłym znacznie częściej występowały choroby układu krążenia prowadzące finalnie do zawału serca i udaru mózgu – ryzyko zachorowania było aż o 34 proc. wyższe.

W swojej analizie szwedzcy uczeni uwzględnili takie czynniki, jak posiadanie rodzeństwa, wykształcenie rodziców, warunki ekonomiczne, intelekt, wyniki w nauce oraz skłonności do podejmowania przestępczych działań.

„Status społeczny w czasach szkolnych jest wskaźnikiem sympatii i stopnia, w jakim dziecko jest akceptowane i szanowane przez rówieśników. Jest duże prawdopodobieństwo, że stresujące doświadczenia (jak izolacja społeczna) mogą prowadzić do pogłębiającego się stanu zapalnego w organizmie” – komentuje główna autorka badania, prof. Ylva Almquist z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

„Jeśli ten stan się utrzymuje, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych. Kilka badań ujawniło, że bycie popularnym w grupie rówieśniczej determinuje życiowe osiągnięcia silniej niż iloraz inteligencji, dochody rodziców czy oceny w szkole” – ujawniła profesor.

Samotność sprzyja cukrzycy

Często odczuwana samotność może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 – wskazują badania opublikowane w piśmie „Diabetologia”, wydawanym przez...

zobacz więcej

Jak wskazują eksperci, poczucie odtrącenia przez kolegów ze szkoły ma negatywny wpływ na psychikę, co skutkuje wykształceniem niezdrowych nawyków.

– Osoby, które w okresie dorastania są izolowane, mogą być bardziej skłonne do siedzącego trybu życia, stosowania niezdrowej diety i nadmiernej konsumpcji alkoholu. Wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia – dodaje Katherine Ehrlich, psycholog z Uniwersytetu Georgii.
Dla rodziców, którzy są zaniepokojeni kondycją psychiczną swoich nastoletnich pociech, ma ona jedną radę.

– Nie zniechęcajcie się, próbujcie dalej. Posyłajcie dzieci na różne zajęcia dodatkowe, na których mają szansę poznać nowych ludzi. Nigdy nie wiadomo, gdzie spotkamy przyjaciół na całe życie – konkluduje.

źródło:

Zobacz więcej