RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga na matiasy. GIS ostrzega przed bakteriami w rybach

Spożycie żywności zanieczyszczonej tą bakterią może prowadzić do choroby zwanej listeriozą (fot. Shutterstock/Mateusz Gzik)

O obecności bakterii Listeria monocytogenes w partii produktu Filet śledziowy a'la matias poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakażone pożywienie zostało wyprodukowane w Zakładzie Przetwórstwa Rybnego PANIX Sp. z o.o. ze Śląskowa.

Groźne bakterie w pałce kurczaka. GIS wycofuje produkt

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży mrożonej pałki kurczaka. Powodem jest wykrycie obecności bakterii Salmonella...

zobacz więcej

Bakterie wykryto w dwóch z pięciu próbek fileta śledziowego a'la matias z partii poddanej urzędowej kontroli żywności.

W partii 012320/165 o terminach przydatności do spożycia: 27.09.2020(wielkość opakowania: 1 kg i 0,4 kg), 28.09.2020 (wielkość opakowania: 0,5 kg, 2,5 kg, 4 kg) oraz 01.10.2020 (wielkość opakowania: 0,4 kg, 0,5 kg).

GIS wydał zalecenie dla konsumentów, żeby nie spożywać wyżej wymienionych partii produktu. Spożycie żywności zanieczyszczonej bakterią Listeria monocytogenes może prowadzić do listeriozy. W razie wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem należy skontaktować się z lekarzem.

GIS poinformował też, że producent zawiadomił swoich odbiorców o wykrytym zagrożeniu. W zakładzie produkcyjnym przeprowadzono dezynfekcję, dodatkowe szkolenia pracowników i zwiększono częstość pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Wskazano, że zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu stwierdzenia, czy Listeria monocytogenes była obecna w surowcu w momencie przyjęcia do zakładu, czy też do zakażenia doszło w trakcie produkcji.

źródło:

Zobacz więcej