RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To zdjęcie rozgrzało Twittera. Kandydatka na RPO na podłodze

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz walczy o funkcję RPO (fot. Twitter/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz)
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz walczy o funkcję RPO (fot. Twitter/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz)

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która z poparciem Lewicy stara się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, wrzuciła do sieci kontrowersyjne zdjęcie. Ponieważ głosowanie w jej sprawie zrzucono z obrad, udostępniła zdjęcie, jak czekając na wynik głosowania siedzi na podłodze w Sejmie. „Klub Lewicy ma sporo pokoi w parlamencie. Nie powinien zostawiać swojej kandydatki na korytarzu” – piszą internauci.

Sejmowa komisja odrzuciła kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie wniosek w sprawie powołania Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko...

zobacz więcej

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie wniosek w sprawie powołania Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawniczka jest adwokatem, radcą prawnym i od dawna blisko współpracuje z obecnym RPO Adamem Bodnarem.

Na czwartkowym posiedzeniu komisji posłowie wysłuchali jej wystąpienia. Rudzińska-Bluszcz wskazała na kilka obszarów, którymi chciałaby się zająć pełniąc tę ważną funkcję. Ostatecznie w głosowaniu nad jej kandydaturą wzięło udział 22 posłów. Za przyjęciem wniosku było 9 osób, przeciw – 13.

Kandydatura Rudzińskiej-Bluszcz była jedyną zgłoszoną w przewidzianym terminie. Do czwartkowego wieczora prawniczka czekała więc w Sejmie, bo początkowo na stronie parlamentu w porządku głosowań był zamieszczony punkt o powołaniu RPO. Zmieniło się to dopiero wieczorem, więc prawniczka zamieściła na Twitterze zdjęcie. "Godz. 21:15, Sejm RP. Jedyna kandydatka na RPO. Czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, czy dziś odbywa się głosowanie dot. wyboru Rzecznika" – napisała. Fotografia i opis wywołały falę komentarzy.

Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele lewicy. Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że „jeśli tak wygląda szacunek dla jedynej zgłoszonej kandydatki na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, to jak ma wyglądać szacunek dla tych praw?”

Z kolei poseł Krzysztof Śmiszek z Wiosny ocenił, zdjęcie jako „upadek państwa”. „Próbowałem wyprowadzić kandydatkę na galerię sejmową. Na próżno. Bez względu na to, kto byłby kandydatem, każdemu należy się szacunek. Smutne” – wskazał.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września. Kandydatury na następcę Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Ponieważ jednak wciąż nie wybrano następcy Bodnara, nadal pełni on tę funkcję.

Dlaczego PiS nie przedstawiło dotąd własnych propozycji w tej sprawie? – Na razie się tym nie zajmujemy. Priorytetem jest rekonstrukcja rządu – mówili nam ostatnio politycy partii rządzącej.

źródło:
Zobacz więcej