RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Razem z gotówką jest to około 7 mln zł”. Dynamiczne śledztwo ws. Nowaka

Nowak ma zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Śledztwo w sprawie Sławomira Nowaka rozwija się bardzo dynamicznie – powiedział w Polskim Radiu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Stwierdził też, że z przestępstw, jakie miał popełnić był minister PO-PSL, zabezpieczono majątek o wartości 7 mln zł.

„Wziął ponad 1,3 mln zł”. Sławomir Nowak z zarzutami

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą,...

zobacz więcej

Maciej Wąsik, który pełni również funkcję zastępcy ministra koordynatora ds. służb specjalnych, mówił o szczegółach afery byłego ministra w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka.

– Z informacji, które mam, okoliczności, które zostały wskazane w tym postępowanium potwierdzają, że ten majątek należy do Sławomira Nowaka. Służba nie ma co do tego wątpliwości, myślę, że prokurator także. Nowak będzie na pewno przed sądem się bronił i wypierał, że to nie jego pieniądze, ale to jest ten typ człowieka. Złapiemy go za rękę, będzie krzyczał, że to nie jego ręka – stwierdził.

– To nie jest tak, że ktoś powiedział jedno słowo i funkcjonariusze uwierzyli. Przeprowadzono całość postępowań dowodowych w tej sprawie i one dały jednoznaczny efekt – zaznaczył.

Tusk zmartwiony sprawą Nowaka? „Skrajny strach”, „Zatroskany Europą” [WIDEO]

Choć szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk milczy w sprawie problemów Sławomira Nowaka, to na jego profilu pojawiło się zdjęcie z Lidią...

zobacz więcej

Dalej mówił, że śledztwo prokuratury i CBA rozwija się bardzo dynamicznie.

– Wydaje się, że kiedy pojawiają się nowe wątki w śledztwie, trzeba będzie je kontynuować w warunkach, które zapewnią mu bezpieczeństwo, czyli że nie będzie matactwa i uzgadniania zeznań. Myślę, że prokurator wystąpi o przedłużenie aresztu, ale to oczywiście decyzja prokuratora i sądu – ocenił.

Maciej Wąsik dodał, że jeśli chodzi o majątek Nowaka, który ujawniono, a który miał pochodzić z przestępstw, to łącznie „razem z gotówką jest to około 7 mln zł”.

We wtorek CBA poinformowało, że zabezpieczyło pieniądze pochodzące z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Sławomira Nowaka. Pieniądze były ukryte w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 4 mln zł, w tym 536 400 euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. zł.

CBA podało, że zabezpieczono też inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover.

źródło:
Zobacz więcej