RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przestrzenie Sztuki – Teatr”. Teatralny weekend w Lublinie

Organizatorzy przygotowali propozycje skierowane do różnych odbiorców: koneserów teatru, do rodzin, młodzieży i seniorów (fot. Shutterstock/aerogondo2)

Kilkanaście spektakli zostanie zaprezentowanych w ten weekend w centrum Lublina w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki – Teatr”. Zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie Rafał Koziński mówi, że program teatralnego weekendu powstał dla publiczności, która w czasie izolacji została pozbawiona kontaktu na żywo ze spektaklami i artystami.

„Wydawcy – introligatorzy – złotnicy”. Wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wydawcy – Introligatorzy – Złotnicy”. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego można...

zobacz więcej

– Przez sytuację covidową teatry nie działały – nie było premier i miłośnicy teatru nie bardzo mogli uczestniczyć w życiu teatralnym, teatry były pozamykane – to jest jakby jedna rzecz. Druga, wiemy, że chcemy poszerzać horyzonty teatralne w naszym mieście i wiemy, że pokazywanie dobrych, wybitnych spektakli w przestrzeni publicznej przyciąga nowych odbiorców, którzy do teatru może normalnie do teatru normalnie nie chodzą – powiedział Rafał Koziński.

– Dzięki temu będziemy mogli pokazać teatr widzom, którzy nieczęsto przebywają w teatrze albo ich po prostu na ten teatr nie stać. Wszystko się odbędzie za darmo – zapewnił.

Rafał Koziński wyjawił, że organizatorzy przygotowali propozycje dla różnych odbiorców: koneserów teatru, do rodzin, młodzieży i seniorów.

– W ciągu czterech dni 15 spektakli różnorodnych. Będzie trochę eksperymentu, trochę muzyki, będzie troszkę awangardy, ale będą te klasyczne wystawienia – podsumowuje.

Zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego Jarosław Cymerman mówi, że program Przestrzenie Sztuki to nowatorski program Ministerstwa Kultury, skierowany do miłośników i twórców teatralnych i rozwijany pod opieką Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Powstaje książka o kulisach nagrywania albumu „Let It Be” The Beatles

To pierwsza oficjalna książka The Beatles od czasu bestsellerowej „The Beatles Anthology”, czyli od 20 lat. Termin wydania „The Beatles: Get Back”,...

zobacz więcej

– W ramach pilotażu powstało osiem lokalnych centrów, których celem będzie wspieranie rozwoju sztuki tańca i teatru. Utworzone one zostały w czterech miastach w Polsce. Są to: Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. Są to jednocześnie stolice regionów, których mieszkańcy według statystyk mają najbardziej utrudniony dostęp do teatru. Celem działalności „Przestrzeni Sztuki” jest rozwój szeroko pojętej kultury teatralnej – mówi Jarosław Cymerman.

Wydarzenie startuje o godz. 18 od prezentacji zapisu spektaklu „Dziady. Twierdza Brześć” w reżyserii Pawła Passiniego, zrealizowanego we współpracy z Brzeskim Teatrem Dramatu z Białorusi.

Idea projektu opiera się na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają stać się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami. Program opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym.

źródło:
Zobacz więcej