RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Para prezydencka zainauguruje akcję „SadziMY las”

W całym kraju po raz drugi odbędzie się akcja „SadziMY las”. To inicjatywa pary prezydenckiej, zainaugurowana w ubiegłym roku. Wtedy Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan stulecia.

Prezydent ponawia spotkania z Polakami. Kogo odwiedzi na początku?

Prezydent Andrzej Duda wraca do spotkań z Polakami i objazdu kraju. W czwartek odwiedzi Wytyczno i Chełm w województwie lubelskim – poinformował...

zobacz więcej

W tym roku para prezydencka weźmie udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, które najbardziej ucierpiało w huraganie. Akcja zainaugurowana zostanie w południe.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni około 70 tys. hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1,2 tys. leśników, ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych i kilkaset maszyn leśnych. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln drzew.

„Co roku sadzimy pół miliarda drzew. Ta liczba nie jest z sufitu”

Co roku Lasy Państwowe sadzą na swoich gruntach ok. pół miliarda drzew. Ta liczba nie jest wzięta z sufitu. Nasze pozostałe sadzonki – ok. 300 mln...

zobacz więcej

Para prezydencka wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych na powierzchni blisko 6,5 hektarów posadzi 64 tys. drzew.

Dla chętnych przygotowano milion sadzonek. Będą rozdawane w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw i 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce.

Leśnicy przypominają, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, czyli drewno.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 mln drzew. Lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

źródło:
Zobacz więcej