RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TK zajmie się sprawą konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji RPO

Sprawa będzie rozpatrywana 20 października br. (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)

20 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Wniosek w tej sprawie złożyli do TK posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Sejmowa komisja odrzuciła kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie wniosek w sprawie powołania Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozpatrzenia wniosku grupy posłów dotyczącego zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która ustawowo wynosi pięć lat. Sprawa będzie rozpatrywana 20 października.

Wniosek posłów PiS dotyczy zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, w sytuacji gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o RPO Rzecznik pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika. Teraz jest to Adam Bodnar.

W uzasadnieniu wniosku, który wpłynął do TK, czytamy, że zaskarżony przepis pozostaje w sprzeczności z intencjami ustawodawcy konstytucyjnego. Wnioskodawcy zwracają uwagę, że ustawa o RPO weszła w życie l stycznia 1988 r., a w 1991 r. wszedł w życie przepis art. 3 ust. 6 ustawy o RPO w aktualnym brzmieniu, który nie został jak dotąd poddany nowelizacji.

Zdaniem wnioskodawców aktualny przepis nie jest dostosowany do postanowień konstytucji, a tym samym jest z nią niezgodny.

W uzasadnieniu podkreślono, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest jednym z najważniejszych organów konstytucyjnych.

Te nazwiska padają w kuluarach. Kto nowym rzecznikiem praw obywatelskich?

Adam Bodnar zakończył kadencję rzecznika praw obywatelskich, ale do czasu wyboru jego następcy wciąż będzie pełnił tę funkcję. – Na razie się tym...

zobacz więcej

„Wypełnienie kadencji obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, tj. przekroczenie konkretnej daty określającej czasowość jego mandatu, powoduje, że podmiot ten może działać w sposób nieuprawniony i niepraworządny” – wskazano.

Kadencja Bodnara upłynęła 9 września. Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wspartą przez blisko 700 organizacji społecznych.

W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie wniosek w sprawie powołania Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko RPO.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

źródło:

Zobacz więcej