RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Politolog o rozpadzie koalicji: Scenariusz możliwy, ale za parę miesięcy

"Piątka dla zwierząt" wywołała kryzys w koalicji (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
"Piątka dla zwierząt" wywołała kryzys w koalicji (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Solidarna Polska i Porozumienie nie poparły projektu PiS o tzw. piątce dla zwierząt. Liderzy partii rządzącej ogłaszają więc rozpad koalicji. W rozmowie z portalem tvp.info politolog prof. Rafał Chwedoruk zapewnia, że bliżej dewastacji Zjednoczonej Prawicy byliśmy wiosną, przed wyborami prezydenckimi. Teraz taki scenariusz uważa za możliwy, ale dopiero za jakiś czas i tylko jeśli by się np. pogłębił się kryzys epidemiczny i gospodarczy, a władzę w USA przejęłaby lewica. Ekspert wskazuje także, po co PiS wywołało teraz aż takie zamieszanie.

To koniec Zjednoczonej Prawicy? Suski: Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka

Marek Suski z PiS stwierdził, że brak zgody części posłów prawicy na „Piątkę dla zwierząt” oznacza koniec koalicji. Zapowiedział, że działacze...

zobacz więcej

„Piątce dla zwierząt” sprzeciwiła się część posłów PiS i wszyscy działacze Solidarnej Polski. Porozumienie wstrzymało się od głosu. Projekt przeszedł dzięki poparciu opozycji, ale liderzy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że wyciągną poważne konsekwencje.

– Myślę, że do rozpadu Zjednoczonej Prawicy bliżej było wiosną podczas wolty Jarosława Gowina. Na czele buntu stał bowiem były polityk PO, więc postrzegany jako bardziej odległy prawicy niż Solidarna Polska i Zbigniew Ziobro – komentuje politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.

Wywrócą stolik do gry?

W rozmowie z portalem tvp.info profesor ocenia, że teraz rozpad koalicji jest mniej prawdopodobny, bo prezydent Andrzej Duda wygrał wybory i władza prawicy się umocniła. Co więcej, rząd mniejszościowy byłby na rękę opozycji. Znacznie wzmocniono by np. pogrążoną dziś w wewnętrznych sporach Koalicję Obywatelską. Niemająca większego wpływu na sytuację w Polsce frakcja nagle stałaby się jednym z głównych graczy, a tego PiS na pewno nie chce.

– Całe zamieszanie powinniśmy więc traktować jako grę ze strony PiS. Podobnie partia rządząca grała, sugerując rozmowy z PSL. Moim zdaniem był to właśnie element gry, a nie dostrzeganie tam realnej szansy sojuszu – uważa Chwedoruk.

Szef klubu PiS: W tej chwili koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje

W tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi...

zobacz więcej

Ocenia, że scenariusz rozpadu Zjednoczonej Prawicy jest możliwy, ale dopiero za parę miesięcy. Wskazuje, że musiałoby być to spowodowane również pogłębiającymi się skutkami kryzysu wywołanego epidemią, niekorzystnym dla rządu w Warszawie wynikiem wyborów prezydenckich w USA i innymi czynnikami, które stworzyły by realne problemy w kraju.

– Nie jest to scenariusz kompletnie nierealistyczny. Wtedy niektórzy politycy prawicy mogą zdać sobie sprawę, że jest to ich ostatnia kadencja i muszą stawiać na wywrócenie stolika do gry – stwierdza.

Eksperta z UW pytamy, czy Prawo i Sprawiedliwość nie tylko odrzuci koalicjantów, ale pozbędzie się ze swoich szeregów wszystkich tych posłów PiS, którzy głosowali przeciw „piątce dla zwierząt”.

Rafał Chwedoruk ocenia, że mocne deklaracje są raczej elementem nacisku i przyjmowania twardej postawy w negocjacjach.

Będzie rząd mniejszościowy, posłowie zostaną wyrzuceni z PiS? Sobolewski wyjaśnia

Jesteśmy na etapie postkoalicyjnym, nie wykluczamy rządu mniejszościowego; dziś będą podjęte decyzje w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS...

zobacz więcej

Z drugiej strony gdyby PiS miał w przyszłości zdecydować się na rząd mniejszościowy, 20 posłów mniej czy więcej nie zrobi im wielkiej różnicy.

– A ci działacze i tak zapewne głosowali by w kluczowych sprawach razem z PiS. Po rozpadzie Solidarna Polska może ewentualnie liczyć na mariaż z Konfederacją, a Porozumienie – na sojusz z PSL. W ten sposób mogliby ratować swoje polityczne kariery. Z kolei byli posłowie PiS mieliby poważny problem, by cokolwiek sobie zagwarantować – uważa Chwedoruk.

„Sprawdzają, czy ograniczą anty-PiS-owską mobilizację wśród młodych”

W rozmowie z nami ekspert ocenia, że partia Jarosława Kaczyńskiego jest u szczytu, więc przeprowadziła test lojalności w klubie.

– Opozycja jest rozbita, PiS wygrało kilka kolejnych wyborów z rzędu, a prezydentem USA wciąż jest Donald Trump. Zdecydowali się więc sprawdzić, co dzieje się w samej partii. Możliwe oczywiście, że efekt ich zaskoczył, ale poznali stan faktyczny – słyszymy.

W debacie publicznej podnoszony jest także temat tego, jaki efekt będzie miało przyjęcie „piątki dla zwierząt”. PiS zyska na pokazaniu ludzkiej twarzy czy straci na konflikcie z rolnikami?

„Piątka” rozsadzi Zjednoczoną Prawicę? „Nie była elementem umowy koalicyjnej”

Jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica ma przed sobą wiele zadań do wykonania. Jesteśmy najbardziej udanym projektem w historii polskiego...

zobacz więcej

– Są tematy, których podjęcie byłoby dla PiS bardzo ryzykowne. Podniesienie wieku emerytalnego czy powrót do sprawy zakazu aborcji byłyby dla nich ogromnie skomplikowane. Natomiast „piątka dla zwierząt” dla większości wyborców nie jest priorytetem. Dla Polaków jest to raczej temat symboliczny, bliski sprawom kulturowym. One brzmią spektakularnie, ale nie są dla obywateli kluczowe – uważa Chwedoruk.

Podkreśla, że PiS na pewno nie zyska w oczach wyborców związanych z przemysłem futerkowym i ubojem rytualnym. Uważa jednak, że polska wieś nie wygląda już tak, jak stereotypowo się ją postrzega.

– To już nie są rodzinne gospodarstwa i wysoka demografia. Długoterminowo nie uważam, że ta ustawa pozbawi PiS głosów na wsi. Partia sprawdzi raczej w sposób spektakularny, czy ich reforma wywoła zauważalną reakcję wyborców, u których cieszą się mniejszym poparciem. W sondażach przekonają się, czy „piątka dla zwierząt” ograniczy anty-PiS-owską mobilizację wśród młodych – wskazuje.

Niezależnie od tego, jaki będzie dalszy los koalicji, Rafał Chwedoruk podkreśla jednak, że słowo „zjednoczona” w nazwie Zjednoczona Prawica zaczyna brzmieć co najmniej ironicznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej