RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pietà Florencka Michała Anioła znów będzie dostępna dla zwiedzających [WIDEO]

Renowacja Piety Florenckiej została wznowiona i będzie dostępna dla odwiedzających (fot. RAI)

Renowacja Piety Florenckiej (Pietà Bandini) Michała Anioła w muzeum dell’Opera del Duomo we Florencji została wznowiona. Prace konserwatorskie prowadzono już w listopadzie ubiegłego roku, jednak przerwano je z powodu epidemii koronawirusa. Rzeźbę będzie można oglądać od 28 września, kiedy rozpoczną się specjalne wycieczki z przewodnikiem w grupach do pięciu osób.

Zabytki katedralne we Florencji otwarte. Bilety wyprzedały się w szokującym tempie

W ciągu niecałej doby 10 tysięcy osób wyraziło zainteresowanie wizytą w kompleksie architektonicznym Katedry we Florencji. Od ponownego otwarcia do...

zobacz więcej

Florenckie muzeum informuje, że odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się rzeźbie i porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za jej renowację. Dotychczas konserwatorzy przy użyciu ciepłej, dejonizowanej wody oczyścili tylną część rzeźby z osadów, które gromadziły się na niej przez ponad 470 lat.

Jak przypomniała dyrektor muzeum ks. Timothy Verdon, Pietà Florencka powstała pod koniec życia artysty. – To najważniejsze dzieło jego ostatnich lat. To dzieło bardzo osobiste – powiedziała. Według planów Michała Anioła, rzeźba miała stanąć obok jego grobu w jednej z rzymskich kaplic. Tak się jednak nie stało.

Artysta tworzenie rzeźby rozpoczął w 1547, a przerwał w 1555 roku, kiedy to miał już 80 lat.

Pietà Florencka przedstawia scenę po zdjęciu ciała Jezusa z krzyża. Artysta wyrzeźbił także postaci Marii Magdaleny, Matki Bożej i Nikodema. Z tym ostatnim, mężczyzną podtrzymującym ciało Chrystusa, utożsamił się sam autor rzeźby.

źródło:
Zobacz więcej