RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Będzie rząd mniejszościowy, posłowie zostaną wyrzuceni z PiS? Sobolewski wyjaśnia

Jesteśmy na etapie postkoalicyjnym, nie wykluczamy rządu mniejszościowego; dziś będą podjęte decyzje w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS posłów, którzy byli przeciwni bądź wstrzymali się podczas głosowania nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt – zapowiedział poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

To koniec Zjednoczonej Prawicy? Suski: Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka

Marek Suski z PiS stwierdził, że brak zgody części posłów prawicy na „Piątkę dla zwierząt” oznacza koniec koalicji. Zapowiedział, że działacze...

zobacz więcej

– W tej chwili można powiedzieć, że jesteśmy na etapie postkoalicyjnym – oświadczył szef Komitetu Wykonawczego PiS podczas rozmowy w TVP.

Wyjaśnił, że dziś będą podjęte decyzje przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS, którzy byli przeciwni, wstrzymali się, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

– Te decyzje będą dzisiaj podjęte, będziemy o nich komunikować po podpisaniu przez prezesa – mówił. Sobolewski dodał, że co do dalszych działań „nie wykluczamy rządu mniejszościowego”.

Sobolewski dodał, że co do dalszych działań nie wykluczony jest rząd mniejszościowy. – W tej chwili mówienie o przyspieszonych wyborach, to jest troszkę wybieganie w przyszłość, nawet bardzo wybieganie w przyszłość natomiast nie wykluczamy rządu mniejszościowego. W Polsce mamy tradycję, że rządy mniejszościowe już po 1989 roku były i sprawowały władzę, niektóre z sukcesami – zaznaczył.

Polityk stwierdził, że przyczyną „pęknięcia w koalicji” nie jest projekt noweli dotyczącej ochrony zwierząt. – Pęknięcie nastąpiło wcześniej u fundamentów naszej koalicji w kwestiach począwszy od negocjowania nowej umowy koalicyjnej. Ktoś wczoraj napisał, że ogon macha psem, no właśnie, to jest bardzo nienaturalna sytuacja, kiedy ogon macha psem, więc chcemy postawić tę sytuację na nogi – podkreślił.

Dopytywany o przebieg negocjacji koalicyjnych Sobolewski stwierdził, że koalicjanci oczekiwali rzeczy nieadekwatnych do ich stanu posiadania. – Rozmowy koalicyjne, które trwały do przedwczoraj przedłużały się. W tej chwili rozmów koalicyjnych nie ma i nie przewidujemy ich wznowienia – oświadczył Sobolewski.

Pytany co dalej z rządem, w tym np. ze Zbigniewem Ziobro, który jest obecnie ministrem sprawiedliwości, czy ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, odparł, że będzie się to rozstrzygało w ciągu kilku dni. – Muszą się zebrać władze naczelne PiS, Prezydium Komitetu Politycznego i tam będziemy dyskutować jakie działania podejmujemy w dalszej kolejności. Też musi być decyzja tych władz, co i jak dalej będzie z rządem, kwestie osobowe. To będzie decyzja, wydaje mi się, kwestią kilku dni bardziej niż kilku godzin – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej