RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wcześniejsza menopauza zmniejsza ryzyko demencji

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu analizowali dane zgromadzone w ciągu 44 lat (fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV)

Kobiety, u których płodność trwała dłużej, mogą być w większym stopniu narażone na demencję niż kobiety, u których menopauza rozpoczęła się wcześniej – wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji i opublikowanych w piśmie „Alzheimer's & Dementia”.

Samotność sprzyja cukrzycy

Często odczuwana samotność może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 – wskazują badania opublikowane w piśmie „Diabetologia”, wydawanym przez...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu analizowali dane zgromadzone w ciągu 44 lat. Dotyczyły one 1364 kobiet (DOI: 10.1002/alz.12118).

W grupie kobiet, które były płodne przez 32,6 lat lub krócej wystąpiło 16 proc. przypadków demencji. W grupie kobiet o dłuższym okresie płodności (powyżej 38 lat) było to 24 proc. Zależność ta była najsilniejsza w przypadku kobiet, u których demencję zdiagnozowano po 85. roku życia.

Naukowcy ustalili, że ryzyko demencji wzrastało z każdym dodatkowym rokiem płodności niezależnie od takich czynników jak wskaźnik masy ciała, wykształcenie, aktywność fizyczna, palenie papierosów czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Nie zaobserwowano z kolei zależności pomiędzy demencją a wiekiem, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, liczbą ciąż, okresem karmienia piersią, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej.

„Te wyniki wskazują na wpływ estrogenu na ryzyko demencji. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, odsetek osób dotkniętych tą chorobą będzie wzrastał. Aby być w stanie temu przeciwdziałać, musimy skutecznie identyfikować grupy podwyższonego ryzyka” – komentują autorzy.

źródło:

Zobacz więcej