RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Piątka” rozsadzi Zjednoczoną Prawicę? „Nie była elementem umowy koalicyjnej”

Jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica ma przed sobą wiele zadań do wykonania. Jesteśmy najbardziej udanym projektem w historii polskiego parlamentu – powiedział w programie „#Jedziemy” europoseł Porozumienia Adam Bielan. Dodał, że po głosowaniu ws. ustawy prozwierzęcej trzeba odczekać kilka dni i „ochłonąć”, by wrócić do negocjacji umowy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Nieoficjalne: Kierownictwo PiS spotka się w przyszłym tygodniu

W piątek zostaną wyciągnięte zapowiadane konsekwencje wobec polityków PiS, którzy zagłosowali przeciw ustawie o ochronie zwierząt; w sprawie...

zobacz więcej

W piątek przed godz. 1 w nocy Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Za nowelizacją zagłosował również cały klub Lewica (48 posłów) oraz 128 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, w której 4 posłów było przeciw, a od głosu wstrzymała się Iwona Kowalska. Przeciwko głosował cały klub Konfederacja oraz 22 posłów klubu PSL-Kukiz15. Paweł Kukiz oraz Stanisław Żuk (obaj PSL-Kukiz15) zagłosowali za nowelizacją, a dwóch ich klubowych kolegów (Marek Biernacki i Paweł Szramka) wstrzymało się od głosu. Za projektem opowiedziało się także dwoje posłów niezrzeszonych – Ryszard Galla i Hanna Gil-Piątek.

Rzeczniczka PiS o posłach, którzy głosowali przeciw noweli: „Poniosą konsekwencje”

W sprawie posłów klubu PiS, którzy głosowali przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt podjęte zostaną decyzje zgodnie ze statutem partii –...

zobacz więcej

Europoseł Adam Bielan (Porozumienie) w TVP Info był pytany o to, czy tzw. piątka dla zwierząt może zagrozić obecnemu kształtowi Zjednoczonej Prawicy.

Polityk stwierdził, że jest przekonany, że ZP się nie rozbije. – Byłoby to kompletnie absurdalne, że po kolejnych czterech zwycięstwach wyborczych teraz pokłócilibyśmy się w momencie, kiedy mamy na trzy kolejne lata stosunkowo bezpieczną większość w Sejmie, przyjaznego nam prezydenta. Możemy w końcu reformować Polskę, czyli robić to, czego oczekują od nas wyborcy – stwierdził.

Pytany o to, dlaczego koalicjanci zagłosowali inaczej niż PiS Bielan odparł, że ta ustawa „choć ważna i wzbudzająca duże emocje, nie była elementem umowy koalicyjnej”. – Posłowie zachowali się rożnie, część zagłosowała przeciwnie, część się wstrzymała, ale ta ustawa została przyjęta dużą większością w Sejmie – przyznał.

Dalej ocenił, że teraz trzeba poczekać kilka dni, aż „opadną emocje” i wrócić do stołu negocjacyjnego. – Jestem przekonany, że ZP ma przed sobą wiele zadań do wykonania, jesteśmy jako ZP najbardziej udatnym projektem w historii parlamentu – mówił.

– Porozumienie od samego momentu powstania ZP podkreślało, że chce pozostać ważnym koalicjantem. Władze Porozumienia mają się zebrać w przyszłym tygodniu i będziemy oceniać sytuację. Nie wyobrażam sobie, by Porozumienie opuściło Zjednoczoną Prawicę, nie ma takich głosów – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej