RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dyplomaci, politycy i eksperci. List otwarty ws. Nord Stream 2

Objęty amerykańskimi sankcjami gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc. (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)
Objęty amerykańskimi sankcjami gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc. (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

Najnowsze

Popularne

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE i państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do zarzucenia projektu Nord Stream 2. Tekst opublikowano na portalu anglojęzycznego „Newsweeka”.

Niemcy proponowały USA ugodę w sprawie gazociągu Nord Stream 2

Niemcy proponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w...

zobacz więcej

Jak czytamy w dokumencie, próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego „pokazuje, że Moskwa nie jest powstrzymywana przez zachodnie działania oraz oświadczenia i odmawia zaprzestania swojego destabilizującego politycznego awanturnictwa w kraju oraz za granicą”.

„W kluczowym momencie demonstracji na Białorusi na rzecz wolnych i uczciwych wyborów zachodnie wartości muszą być utrzymane” – uważają sygnatariusze listu.

Wzywają przy tym Komisję Europejską, wszystkie państwa UE oraz USA, Kanadę, Norwegię, Wielką Brytanię, Ukrainę, Gruzję i Mołdawię do „podjęcia natychmiastowych działań”, by gazociąg „nigdy nie został dopuszczony do użytkowania”. Zdaniem sygnatariuszy listu projekt Nord Stream 2 podważa „relacje transatlantyckie oraz ideę europejskiej jedności” i potencjalnie może zaszkodzić ukraińskiej gospodarce.

Pod listem podpisało się 114 obecnych lub byłych dyplomatów, wojskowych, ekspertów i polityków z państw europejskich oraz USA. Wśród nich są byli szefowie polskiej dyplomacji Anna Fotyga oraz Witold Waszczykowski, były szef MSZ Ukrainy Pavlo Klimkin i były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

Premier o Nord Stream 2: Robienie interesów z Rosją to zbrodnia

Mordowanie oponentów politycznych to praktyka rodem z najgorszych dyktatur. Robienie interesów z takim krajem (z Rosją – red.), a Niemcy próbują...

zobacz więcej

W Unii Europejskiej i Niemczech rośnie presja na kanclerz Angelę Merkel w sprawie zaniechania projektu Nord Stream 2. Powodem takich apeli jest potwierdzenie przez rząd Niemiec, że Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, padł ofiarą próby zabójstwa z użyciem bojowego środka trującego z grupy Nowiczok.

Objęty amerykańskimi sankcjami gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia 2019 r. nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej