RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang mógł zarobić ponad 29 mln zł na produkcji papierosów

Uderzenie w gang produkujący nielegalne papierosy (fot. CBŚP)

Nawet 33 mln podrobionych papierosów, mogli wyprodukować gangsterzy w fabryce zlikwidowanej przez CBŚP i wielkopolskie „pezety” Prokuratury Krajowej. Podczas akcji przejęto profesjonalne maszyny, prawie 6 mln papierosów, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej, a także milion złotych w gotówce. Gotowe produkty były sprzedawane na terenie zachodniej Europy.

Zarobili miliony, produkując markowe papierosy z podłego tytoniu

Prawie 121 mln zł stracił Skarb Państwa przez działalność międzynarodowego gangu, który w latach 2017-2018, na terenie Polski produkował podrabiane...

zobacz więcej

Funkcjonariusze poznańskiego CBŚP uderzyli w producentów podrabianych papierosów w ubiegłym tygodniu. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, którzy przeszukali kilkanaście miejsc na terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Na jednej z posesji działała poszukiwana fabryka. Zorganizowano ja tak, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wpadki. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę manufaktury, głównie Ukraińcy, mieszkali w domu obok „hali fabrycznej”. W budynku gospodarczym zainstalowana była kompletna linia produkcyjna o znacznej wydajności.

Poza nią policjanci przejęli ok. 5,9 mln papierosów i blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej oraz kilkadziesiąt palet z półproduktami takimi jak np. filtry czy opakowania. Zabezpieczyli także trzy samochody, w tym dostawcy, używane przez gang.

Na podstawie ilości odpadów poprodukcyjnych śledczy ustalili, że przestępcy mogli tam wyprodukować nawet 33 mln papierosów, które następnie zostały przemycone na Zachód. Zakładając, że przestępcy sprzedawali paczkę za ok. 4 euro (szacunkowa cena na czarnym rynku w Niemczech), to mogli zarobić 6,6 mln euro, czyli ponad 29 mln zł. To by wyjaśniało milion złotych w gotówce, znaleziony podczas przeszukań.

Gang produkował i eksportował podrabiane papierosy. Straty sięgają dziesiątek milionów

Co najmniej 3,5 mln paczek podrobionych papierosów wyprodukował międzynarodowy gang w nielegalnej fabryce pod Głogowem (woj. dolnośląskie)....

zobacz więcej

Podczas akcji zatrzymano czterech Polaków i 12 Ukraińców. W Wielkopolskim Wydziale Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Podejrzanym grozi do pięciu lat więzienia. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani.

Z ustaleń prokuratury wynika, że rozbita grupa działała od listopada ubiegłego roku.

Na razie straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzenia podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru wynoszą ponad 6,5 mln zł. Jeżeli się potwierdzi, że gang rzeczywiście zdążył wyprodukować 33 mln podrabianych papierosów, wtedy straty państwa na akcyzie, VAT i cle mogłyby wynieść blisko 40 mln zł.

Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej