RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Piątka dla zwierząt”: Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie zwierząt

Posłowie na sali obrad podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu, 17 bm. w Warszawie. Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W piątek nad ranem Sejm RP uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Brudziński ostrzega wahających się kolegów z PiS. „Nie wyginajcie się, bo skończycie jak LPR”

Jeżeli nasi koalicjani chcą mieć głos decydujący w Sejmie, to niech wygrają wybory tak jak Jarosław Kaczyński – napisał na Twitterze europoseł PiS...

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Schreiber: Koalicja funkcjonuje, ale zakłada, że partnerzy są lojalni

– Koalicja funkcjonuje natomiast zakłada to, że partnerzy są względem siebie lojalni – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Łukasz Schreiber,...

zobacz więcej

W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS.

Przeciwko uchwaleniu noweli głosowali wszyscy posłowie z Solidarnej Polski, w tym: Tadeusz Cymański, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Michał Woś oraz Zbigniew Ziobro.

Z Porozumienia przeciwko opowiedzieli się: Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko, a z PiS m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, wiceszef klubu Lech Kołakowski, Bartłomiej Wróblewski.

Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) poparła nowelizację, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin.

Za nowelizacją zagłosował również cały klub Lewica (48 posłów) oraz 128 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, w której 4 posłów było przeciw, a od głosu wstrzymała się Iwona Kowalska. Przeciwko głosował cały klub Konfederacja oraz 22 posłów klubu PSL-Kukiz15. Paweł Kukiz oraz Stanisław Żuk (obaj PSL-Kukiz15) zagłosowali za nowelizacją, a dwóch ich klubowych kolegów (Marek Biernacki i Paweł Szramka) wstrzymało się od głosu. Za projektem opowiedziało się także dwoje posłów niezrzeszonych – Ryszard Galla i Hanna Gil-Piątek.

źródło:

Zobacz więcej