RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sztab Cichanouskiej przenosi się do Polski. „To wzmocnienie opozycji”

Decyzja mogła zapaść po wcześniejszych rozmowach z premierem Morawieckim (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Sztab Swiatłany Cichanouskiej podjął decyzję o przeniesieniu swojej siedziby do Polski . – To wzmocnienie statusu tego ośrodka i owoc rozmów m.in. z premierem Morawieckim – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info Grzegorz Kuczyński, dziennikarz i analityk zajmujący się sprawami wschodnimi

Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi

Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi – czytamy w deklaracji, którą w Wilnie podpisali premierzy...

zobacz więcej

Informacje o planowanym przeniesieniu sztabu głównej kontrkandydatki Alaksandra Łukaszenki z Litwy do Polski podały rosyjskojęzyczne media.

– Wydaje się, że z punktu widzenia białoruskiej opozycji przeniesienie tego ośrodka z Litwy do Polski ma na celu wzmocnienie statusu i pozycji tego ośrodka, bo jednak Polska, z całym szacunkiem dla Litwy, jest zdecydowanie istotniejszym graczem w UE czy w NATO – ocenił komentując te doniesienia w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Kuczyński.

– Trzeba wziąć też pod uwagę to, że wcześniej do Polski trafiła współpracowniczka Cichanouskiej, Wolha Kawalkawa. Trafił tutaj Siarhej Łatuszka, mieliśmy spotkanie premiera Morawieckiego z Cichanouską, więc podejrzewam, że to po tych spotkaniach zapadła ta decyzja – dodał nasz rozmówca

Komentator zastrzegł, że przeniesienie sztabu nie musi oznaczać, iż białoruska opozycja – w dużej części prorosyjska – zmienia orientację na bardziej antymoskiewską. – Nie ma co przesadzać i zakładać, że tak nagle po kilku tygodniach protestów, w których opozycja unikała haseł antyrosyjskich, sama przechodzi na pozycje antyrosyjskie – ocenił.

Mimo to, jak wskazał, z polskiego punktu widzenia korzystne jest „inwestowanie w opozycję białoruską” traktowane jako „proces długofalowy”, bez wchodzenia „w ostry konflikt” z reżimem Łukaszenki czy z samą Rosją.

– Możemy budować pozycję Polski na Białorusi, działając oddolnie: czyli budować nasze wpływy poprzez współpracę z opozycją, programy stypendialne dla Białorusinów. Poprzez wspieranie białoruskiego biznesu, który ze względu na represje Łukaszenki chce uciekać z kraju – wyliczał Grzegorz Kuczyński.

źródło:
Zobacz więcej